Sorting by

×
Tıp ve SağlıkYeni İcatlar

TIPTA SON YILLARIN EN İYİ ON BULUŞU

 

Tıpta son yıllarda yaşanan gelişmeler sayesinde özellikle kanser yakında dert olmaktan çıkacak gibi. Dünyada kanser yüzünden her yıl pek çok insan ölmekte. Belkide 30- 40 yıl sonra çocuklar kanserin ne olduğu bilemeyecek böyle bir hastalık var mıydı diyecekler. Bugün pek çok kanser hastası , kansere karşı savaşıyor. Ayrıca başka virütik hastalıklarda insanların canını almakta. Özellikle Afrika ülkelerinde pek çok insan halen basit hastalıklardan ölüyor. Bu hastalıkların bazıları ise herkes için halen çok ölümcül. Umarız bir gün tüm hastalıkla hafif bir soğuk algınlığı gibi çabucak atlatılır.

 

 

 

10. Squalamine

 

Köpekbalıklarında antiviral özelliğe sahip, bir madde bulundu. Maddeye Squalamine adı verildi.

Küçük köpekbalıklarının dokularında yeni bulunan bileşik ile insanlarda hastalık yapan virüslere karşı ilaç üretilebilecek.  Dang humması(kızıl) , sarı humma ve Hepatit B,C ve D için denenen ilaç bu hastalıkları durdurarak devrimsel bir tedavi yöntemi olarak keşfedildi.

 

9. Kürkümin

 

Bu baharat kanseri geriletebiliyor.

Orta Doğu’ da verilen bazı tariflerde kullanılan kürkümin baharatının kanseri azaltan bir özelliği keşfedildi. UNM araştırmacıları kürküminin sentetik bir versiyonunda yaptıkları araştırmanın sonucunda bu baharatın prostat kanseri hücrelerinin büyümelerini engellediği belirtildi.

 

 

8. Bionik Göz

Bu yeni biyonik gözle görmeyenler görecek. Oldukça ilginç olan bu teknoloji sayesinde geçen aylarda yıllardı görmeyen biri ilk kez az da olsa görmeye başladı.

 

7. Kronik Yorgunluk Sendromu 

Kronik yorgunluk sendromu( Chronic Fatigue Syndrome -CFS )  artık kanser ilacıyla iyileştirilebiliyor. Dünyada pek çok insan bu hastalıktan muzdarip, Amerika’ da 1,000,000, İngiltere’de 250, 000 hastanın bu hastalığı taşıdığını biliniyor. Norveç’ te küçük bir kliniğin denemeler sırasında keşfettiği Rituximab ilacı kronik yorgunluğu tedavi ediyor hatta tümüyle etkilerini silebiliyor.

 

6. Akıllı Hap

İrritable bağırsak(bowel) sendromunun tedavisinde IBS akıllı hap (SmartPill) kullanılacak.  Akıllı hap gerçekten işe yarıyor. Bu hap sistem boyunca ilerleyerek, basınç, sıcaklık, asitlik ve yemeklerin kolondaki hareket hızlarını ölçebiliyor.

5. Kanser Geni Testi

 

Bilim adamları kanser hastalarında büyük çaplı olarak, kansere neden olan mutasyonlar tespit etti. Bu metotun geliştirilmesiyle yakında kanser risklerinin gelişimi incelenebilecek. SNaPshot testi ile 50 iyi bilinen mutasyon bölgesindeki 14 anahtar kanser geni test edilebiliyor.

 

 

 

 

4. Alzheimer için Beyin Testi

 

Alzheimer hastalığı için devrimsel bir beyin-taraması tekniğiyle artık erken teşhis yapılabilecek. Böylece alzheimer’ da erken teşhis mümkün.

 

3. Yervoy Cilt Kanseri İlacı

Yervoy devrimsel cilt kanseri ilacıyla en ölümcül kanser tiplerinden biri olan cilt kanserinde böylece kurtulma şansı artacak. Yervoy ilacı 1970′ den beri geliştirilmekte.

2. Tümörleri aydınlatmak

Bu yöntemle tümörler ışıldayarak, cerrahlara ameliyatlarda yardımcı oluyor. 5-amino-levulinik acid verilen tümör ultraviole ışık altında parlıyor. Tümör alındıktan sonra oluşan boşluğa yavaşça salınım yapan kemoterapi ilaçlarının verilmesiyle geri kalan kanser hücreleri 4 ila 6 ay içinde ölüyor.

 

 1. Kanser Aşısı

 2020’ de pazara sunulacak ilaç sayesinde ölümcül olan kanser tiplerinin % 70’ i engellenebilecek.  2011’ de keşfedilen ilaç, öncelikle kobaylar üzerinde  denenen testlerde göğüs tümörlerinde % 80 azalma gözlendi. İnsanlar üzerindeki klinik testlerin gelecek yıl başlaması bekleniyor.

 

Kaynak: http://www.healthfiend.com/weeklytop/2011-top-medical-breakthroughs-and-discoveries/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. ŞU KANSER AŞISINDA AÇIKLAMADA TÜM KANSER TÜRLERİ DİYE BELİRTİLİYOR TEKRAR ARAŞTIRIN ONU LÜTFEN %70 DEGİL TÜMÜ OLMASI GEREKİYOR.

 2. Merhabalar cağımızın illet hastalığı olan migren için kalıcı ve ömür boyu kurtulacağımız şekilde bir kurtuluş yöntemi diyebilirim çünkü bana göre bu hastalık değil ve bulduğum da tedavi den ziyade kurtuluş niteliğindedir.. Bunu insanlığın hizmetine sunarken e-biraz da ihtiyaçlarımı karşılasa pek iyi olur. Peki ama böyle bir buluşu hayata geçirmek nasıl mümkün olur.

 3. Bilim insanlarımız Allah uzun ömür versin
  Kanser her türlüsü
  Kene
  Prostat
  İdraryolu üretra hastalıkları
  Bunların çaresi bir an önce bulurlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu