Sorting by

×
BilimMakalelerPsikolojiTıp ve Sağlık

Okuduğunuz Roman Gerçekten Beyninizi Değiştirebilir

roman

Çoğumuz, okuduğumuz değerli bir kitabın hayatımızı değiştirdiğini söyleyebiliriz.  Emory Üniversitesi’nden bilim adamları okuduğumuz bir romanın beynimizde biyolojik değişiminin izini sürdüler. Nörologlara göre etkileyici bir roman okuduğunuzda beyin kitaptaki karakterlerin ve olayların gerçekten olduğuna inanabilir.

Araştırmacılar roman okuduğunuzda beyinde önemli biyolojik değişimler olduğunu buldular. Araştırmacılar güçlü bir hikaye okunduğunda , beyinde kas hafızası yaratılarak , okuyucuya hikayenin gerçek olduğu inancı sağladığını gösterdi.

Atlanta Emory Üniversitesi’nden Nörolog Prof. Gregory Berns ; “ Hikayeler hayatlarımızı değiştirirler ve bazı durumlarda kişiyi tanımlayabilir. Hikayelerin beynimize nasıl girdiğini ve neler yaptığını tanımlamak istedik. Yaptığımız araştırmalar, beyinde nörolojik değişimler olduğunu ve hareket ve his açısından kahramanın vücuduna transfer olmuş hissi verdiğini gösteriyor. Artık iyi hikayelerin bizi hikayenin merkezine koymakla yetinmeyip, biyolojik değişimler de yaptığını biliyoruz,” diyor .

Araştırma, gerçekten de güçlü hikayelerin okuyucunun beynini kalıcı olarak değiştirebildiğini gösterdi. Gönüllülerde kitap bittikten günler sonra bile nörolojik etkilerin sürdüğü görüldü.

Araştırmada 21 öğrenciye İngiliz yazar Robert Harris’in Pompei kitabı,  bölümler halinde 19 günde okutuldu. Kitabın sonunda Vesuvius volkanının yok ettiği Roma şehrinde yaşanan kurgusal bir aşk hikayesi anlatılıyor. Hikayede şehrin dışından volkanın dumanlarının tüttüğünü gören bir adam şehirdeki sevgilisine ulaşmaya çalışıyor.

Araştırma sonucunda beyin fonksiyonlarının kitap okunduktan 5 gün sonrasına kadar beyin fonksiyonlarında değişime devam ettiğini gösterdi. Beyinde sol temporal korteksin yani dil algısı bölümünün en çok etkilendiği görüldü.

Ayrıca hareketlerle ilişkili beyin fonksiyonun artışa geçtiği görüldü. Örneğin, koşuya çıkmak isteyip, koşmayı düşünmeniz gibi. Bu gibi beyin aktiviteleri kitap okurken artabilir, hatta etkileri kitap bittikten sonra da sürebiliyor.

 

Araştırma Brain Connectivity jurnalinde yayınlandı.

Kaynak: http://www.telegraph.co.uk/science/science-news/10553579/Great-novels-can-change-your-life…and-your-brain.html

Referans :

  1. Gregory S. Berns, Kristina Blaine, Michael J. Prietula, Brandon E. Pye. Short- and Long-Term Effects of a Novel on Connectivity in the BrainBrain Connectivity, 2013; 3 (6): 590 DOI: 10.1089/brain.2013.0166
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu