Sorting by

×
Bilimİlginç BilimMakalelerTıp ve Sağlık

Düzenli Yoğurt Tüketimi İle Sağlıklı Yaşam Arasında Bağlantı Bulunamadı

yoğurt

Düzenli yoğurt tüketiminin sağlık açısından oldukça önemli olduğu söylenir. Fakat, İspanya’da 4445 İspanyol yetişkin üzerinde yapılan bilimsel araştırmada , düzenli yoğurt alımı ve sağlıklı yaşam kalitesi arasında ilişki olmadığını gösterdi. Araştırmaya göre fiziksel ve zihinsel gelişim parametreleri ile düzenli yoğurt tüketimi arasında bağlantı bulunamadı.

Yıllardır çeşitli araştırmalarda düzenli yoğurt tüketiminin yararları belirtilse de, yoğurtun bu etkisi kanıtlanamamıştır. Aslında bugüne kadar sadece birkaç araştırmada yoğurt sağlık üzerine etkisi özel olarak incelenebilmiştir. Sağlığa bağlı hayat kalitesi (HRQL) ve mental gelişim ile yoğurt tüketimi arasındaki ilişki İspanyol araştırmasıyla gösterildi. Madrid Autonomous Ünviersitesi’nden araştırmacılar liderliğinde yapılan araştırma(SF-12) , 4,445 İspanyol yetişkinin üç buçuk yıllık periyotta yoğurt tüketimi ile sağlığı arasındaki ilişkiyi inceledi.

“Düzenli yoğurt tüketimi, sağlık bağlantılı yaşam kalitesiyle ilişkili değil. Gelecekte daha spesifik cihazlarla yapılabilecek araştırmalar bu besinin potansiyel yararını gösterebilir,” diyor araştırmanın baş yazarı Esther López-García.

Academy of Nutrition and Dietetics dergisinde yayınlanan sonuçlar, ayrıyeten hiç hasta olmamış ve hiç sigara içmeyen , Akdeniz diyeti uygulayan bireyler veya herhangi bir risk faktörüne sahip olmayan insanlar arasında ilişki bulunmaması  yoğurta ilişkin bildiklerimizin üstünü örtüyor.

“Sürekli yoğurt tüketenler ile tüketmeyenler kıyaslandığından fiziksel yaşam kalitesinde önemli bir değişimi gözlenmemesine rağmen, çok az zihinsel gelişim olsa da istatistik açıdan önem taşımıyor,” diyor Lopez Garcia.

Bu araştırma süt endüstrisi açısında yeni bilgiler sağladığından oldukça önemli.

Beslenmede Yoğurt

İspanya ve diğer ülkeler sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak süt ürünlerinin tüketimini destekliyor. “Çünkü araştırmaların büyük çoğunluğu bu ürünlerin tümünü ele alıyor, fakat her mamülü ve global sağlık belirteçlerini bağımsız olarak değerlendirmek oldukça enteresan olacaktır,” diyor araştırmacılar.

Bugüne kadar birkaç araştırmada yoğurt tüketiminin doğrudan veya dolaylı olarak sağlığa bağlı yaşam kalitesini(HRQL) etkilediği önerildi. Uzmanlara göre bunun sebeplerinden biri kalsiyum açısından zengin olmasının kemikleri koruyarak ostemasküler hastalıklara karşı savaşmada yardımcı olmasıyla birlikte, bu durumlardan birinin hayat kalitesine çok büyük bir negatif etkide bulunabilmesi.

Ayrıca yoğurt alımı , düşük kiloda artış(Wang et al., 2014),düşük tansiyon (Ralston et al., 2012 and Soedamah-Muthu et al., 2012) ve kardiyovasküler hastalık oranı düşüşü(Soedamah-Muthu et al., 2011) ile ilişkilendiriliyor.

Kaynak : ScienceDaily

Araştırma Referansı :

  1. Esther Lopez-Garcia, Luz Leon-Muñoz, Pilar Guallar-Castillon, Fernando Rodríguez-Artalejo. Habitual Yogurt Consumption and Health-Related Quality of Life: A Prospective Cohort Study. Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics, 2015; 115 (1): 31 DOI: 10.1016/j.jand.2014.05.013

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu