Sorting by

×
BilimBiyolojiGenetikMakalelerTıp ve Sağlık

FDA Kanserle Savaşta Virüs Terapisini Onaylandı

SEM T-VEC

27 Ekim’de genetiği değiştirilmiş herpes (uçuk) virüsünün, kanser tedavisinde kullanılması FDA tarafından onaylandı. Genetiği  değiştirilmiş herpes virüsü bağışıklık sistemini kanser hücrelerine karşı kışkırttığından ,kanser tedavisine yeni bir bakış açısı getirebiliyor.  Genetiği modifiye edilmiş virüse talimogene laherparepvec (T-VEC) adı veriliyor ve gelişmiş melanom(kara tümör) tedavisinde kullanılabiliyor . Tedavinin FDA tarafından kabulünden 4 gün önce Avrupa İlaç Ajansı (European Medicines Agency) tarafından uygun görülmüştü.

Onkolitik virüsler üzerinde düzinelerce klinik denemeler yapıldı. Araştırmacılar verilen bu onaylar sayesinde , virüs terapileri için yapılan araştırmalar için gereken fonun sağlanabileceğini umuyor.  “Onkolitik virüslerin çağı artık geldi. Önümüzdeki birkaç yıl içinde bu alanda büyük gelişmeler yaşanabilir”, diyor Mayo Klinik’ten kanser araştırmacısı ve hematolog Stephen Russell.

Çoğu virüs kanser hücrelerini enfekte etmeyi tercih eder. Normal antiviral tepkiler ve bazen de mutasyonlar tümör büyümesini etkileyebilir ve hücreleri enfeksiyona duyarlı hale getirebilir. Viral enfeksiyon  böylece sağlıklı hücrelere dokunmadan , tümörü parçalayabilir diyor,  Oncolytics Biotech başkanı .

T-VEC- kanser immünoterapi kombinasyonunun etkisi kısma kanıtlanmış olabilir. Haziran 2014’de Amgen tarafından yapılan klinik denemede,  immünoterapilerin tek başına etkisi kanıtlanabilir.

Araştırmacılar T-VEC’i geliştirmek için yollar arıyor. Özellikle virüsü sistematik olarak erişmesi zor organ tümörlerine ulaştırmak için araştırmalar yapılmak isteniyor. Bu sayede  virüse karşı erken immün tepkisini engellemek için teknikler geliştirilebilir.

Ayrıca poksvirüslerden veziküler stomatitis virüslerine insanlara bulaşmayan fakat sığırlarda şiddetli hastalığa dönüşen virüsler  üzerinde deneyler var. Oncolytics Biotech ise vücutta sadece belli kan hücrelerine tutunarak ilerleyen bağışıklık sisteminde kamuflaj olan otostopçu virüsler üzerinde çalışıyor.

Eğer kanser öldürücü virüsler kan akışıyla istenilen hedeflere taşınabilirse, geniş çaplı kanser türlerinin tedavisi için kullanılabilir.

Nature

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: FDA Kanserle Savaşta Virüs Terapisini Onaylandı - Tıpacı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu