Sorting by

×
Genelİlginç BilimMakalelerTıp ve SağlıkÜtopya

Harflerin Rengini Öğrenmek Gibi Sinestezik Tecrübeler IQ’yü Arttırır Mı?

sinestezi renkler

Alfabedeki harflerin rengini öğrenmek IQ’yü yani zekanınızı arttırır mı? Yeni yapılan bilimsel bir araştırmaya göre, alfabedeki harfleri renk olarak öğrenmek, sinesteziye sahip insanların dünyayı deneyimleme şekline benzer bir durumu simüle ediyor. .

Sinestezi, Yunanca kökenli bir kelime olup “birleşik duyu” anlamına gelmektedir. Sinestezi hastalarında herhangi bir duyunun uyarımı otomatik olarak başka bir duyu algısını tetiklemektedir.”

Sussex Üniversitesi’nde yapılan ve 18 Kasım 2014 Scientific Reports’da yayınlanan araştırmada elde edilen bulgulara göre, bu tarz eğitim yöntemleri IQ’yu güçlendirebilir.

Sinestezi çok az anlaşılabilmiş bir durumdur. Kelimeleri belirli renkte görürler, yada bir ses veya tat ile ilişkilendirirler.

Durum genlerimizde kayıtlı bir şey mi yoksa renkli oyuncaklar gibi çevresel etkilerle mi ortaya çıktığı klinik olarak tartışma konusudur.Bu olasılıklar tartışılırken, psikologlar sinestezi hastalığı olmayan insanların da aynı durumu geliştirip geliştiremeyeceğini görmek için dokuz haftalık bir program uyguladılar. 14 kişilik deneyin sonunda katılımcıların harf-renk bağlantılı tüm standart sinestezi testlerini geçtiği görüldü. Ayrıca katılımcılar sadece harfleri renklerle birleştirmekle kalmadığı onlara kişilik yüklediği de görüldü. (x sıkıcı, w sıcak gibi)

3507_62_580px-synesthesiasvg

Araştırmanın en ilginç ve sürpriz sonuçlarından birisi de katılımcıların IQ testlerinde elde ettikleri sonucu 12 puan yükseltmeleri oldu.

Dr Daniel Bor, “Kavramayı güçlendirmek, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, yada yaşlılarda görülen demans (düşünce bozukluğudur. halk arasında bunama da denir) gibi rahatsızlıklar geçiren hastalar için, klinik kavrama araçları geliştirilmesine yardımcı olabilir ” diyor.

Ayrıca Dr Nicolas Rothen, “Yaptığımız araştırmada sinesteziye sahip olmayan insanları, sinestezisi olan insanlar haline dönüştürdüğümüz düşünülmesin. Deneyden üç ay sonra katılımcılara uyguladığımız testlerde sinestezi özelliklerinin çoğunu kaybettiklerini gördük. Ama araştırma gösteriyor ki sinestezi çocukluktan başlayan oldukça önemli bir gelişim bileşeni.

Sinestezinin beyindeki bir anomaliden dolayı oluştuğu düşünülüyor. Dünyada bu konuda en özel insan herhalde Elizabeth Sulser’dır. Çünkü Elizabeth’te hem tat,hem ses,hem koku sinestezisine sahip tek insan. Sinesteziyle ilgili güzel bir kitap da var, Adam Fawer’ın Empati kitabı tam size göre…

Kaynak :

http://www.bilimnedir.com/beyin/belirli-harflerin-rengini-ogrenmek-iqyu-gelistiriyor-mu

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu