Teknoloji HaberÜtopya

2021′ E KADAR GÖREBİLECEĞİNİZ EN İNANILMAZ 10 TEKNOLOJİ

Artık teknolojinin süratinden dolayı herkes önümüzdeki yıllarda neler yapılabileceğini daha fazla konuşuluyor. Her geçen gün bilimin gelişmesiyle daha sofistike ve gelişmiş formlarda teknolojiler görüyoruz. Son yılda görülen gelişmeler göz önünde bulunduğunda artık inanılmaz denilen pek çok teknolojinin elimizde çocuk oyuncağına döndüğünü görebilirsiniz. İşte 2021’ e kadar görebileceği 10 büyük gelişmeyi göstereceğiz.

 

 

 

 

 

 

 

 

10.     Mars’ ta bilimsel bir laboratuvar kurulacak

Yakında marsta hayat bulma umutları arttıkça Mars görevleri çoğalıyor. En son Curiosity gezgini yollanarak, Mars detaylı bir şekilde zamanımızın 20 yıl ilerisindeki cihazlarla taranıyor. Curiosity zaten ayaklı bir laboratuar gibi olsa da , NASA’ nın MARS’ ta bir bilim laboratuarı kurmak için 2 milyar dolar bütçe ayırdığı konuşuluyor.

 

9. Engelliler Yürüyecek

 

Bugünlerde araştırmacılar gerçekten beyinle kontrol edilebilen cihazlar üzerinde oldukça çok çalışıyor. Beyinle kontrol edilen cihazlar sayesinde engelliler gerçekten normal insanlar gibi yürüyecek. Bugünlerde bazı mekanik el ve ayaklar yapılıp, insan beyninin fonksiyonlarına tepki vermesi için çalışılıyor. Buna karşın bu projelerin desteklenmesi için oldukça büyük fonların da gerektiği belirtiliyor.

8.   1 Terabayt SD Hafıza Kartı 

Bu buluş belki de tüm insanlığın ihtiyacı olan bir şey ve yakında bulunacak. Bu kartın kullanımı alanı çok geniş olduğundan çok avantaj sağlayacak.Herhalde sonunda hantal hardisklerden kurtulacağız.

7. Sıfır Karbon Emisyonlu Şehir 

İşte bu temiz hava şehrinin Abu Dhabi’ nin yakınlarına kurulması planlanıyor. Bu şehirde güneş enerjisi ve pek çok yenilenebilir prototip enerji türü planlanıyor. Böylece ilk yerleşimde 50,000 civarı insanın yerleşim planlanıyor.

6. Uzay Turizmi 

Artık uzaya gitmek için astronot, kozmonot  veya taykonot olmaya gerek kalmayacak. Ayrıca güneş sistemindeki çoğu gezegene turlar düzenlenmeye başlanacak. Diğer dünyalara yolculuk fikri  akıllara Prometheus filmini getiriyor. Varoluşumuzu belki de başka gezegenlere taşıyacağız. Gelecek oldukça farklı olacak.

5. İyileştirme Kalemi 

Bir kaç yıl içinde yaraları ve incinmeleri iyileştirebilecek bir kalem keşfedilebilir. Dünyanın keşfedilmeyi bekleyen zor bölgelerinde çalışanlar için veya savaşlar  gibi nedenlerden dolayı insanlar çoğu zaman ilk yardım alacak imkanları olmuyor. İşte bu gibi durumlarda bu kalem yararlı olabilir. Bu teknolojinin nanoteknolojiyle geliştirilebileceği düşünülüyor.

4. Nükleer Reaktörlerden Daha Fazla Enerji Elde Edilecek

Bu teknolojiyi duyunca kendinizi Hollywood’ dan bir bilimkurgu filminde zannedebilirsiniz. Bu teknolojik göreve ulaşmak için pek çok bilimadamı bugün birlikte çalışıyor. Çok yüksek miktarlarda enerji elde etmek için, çok güçlü bir füzyon reaktörü gerekiyor. Böyle bir reaktör 2019′ a kadar Fransa’ da bitirilecek.

3. AIDS HIV Tedavisi

“AIDS tedavi edilemez” işte bu söylenen söz bizi duygusal açıdan yıpratan bir şey. Aids’ ten her gün binlerce insan ölüyor. Aids’in yakında tedavi edileceği belirtiliyor.

2. Çarpışma Önleyen Arabalar 

Volvo çok yakında, böyle arabalar üreteceğiniz belirtiyor. Zaten en son çıkan S80 ‘ de çarpışma ikaz sistemi mevcut. Araba kazadan önce sürücüyü uyararak çarpışma yaşanmaması için pek çok önlem alabiliyor. Otomatik frenleme ve sürücü uyandırma sistemleri gibi sistemlerle kazalar engellenebilecek. Böylece pek çok insanın hayatı kurtulmuş olacak.

1. İnsan Klonlama

Etik açıdan halen tartışılan konu oldukça ilginç. Optimistik açıdan düşünüldüğünde teknoloji çok sevdiğimiz birini geri getirebilir. Belki böyle olursa herkes daha mutlu olabilir. Bu imkansız gözükse de yakında teknoloji ve bilimin limit tanımadığı dünyamızda mümkün görünüyor.

Kaynak: www.toptenthings.com

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.