Genel

NASA Açıkladı: 1 Eylül’de 4,4 km’lik Canavar Asteroit Geçecek

Normalde Dünya’nın etrafından geçen asteroitler birkaç metre  uzunluğunda oluyor. Fakat 1 Eylül’de geçecek asteroit 4.4 km (4400 m) genişliğinde tam bir canavar . NASA’nın 20 yıldır izlediği bu asteroit, dünyanın yakınlarından geçen en büyük obje olma özelliğini taşıyor.

NASA ve diğer ajanslar 1998’den beri tehlikeli gök cisimlerinin yörüngelerini takip ediyor. NEO yani nearEarth object adı verilen bu cisimlerden bugüne kadar 16,000’den fazlası tespit edildi. Her ne kadar bugüne kadar çarpışma rotasında bir cisim tespit edilmesinde 2013’de Rusya’ya düşen ve bu dev nesneye göre oldukça küçük olan(20mt) Chelyabinsk meteorunun da unutmamak lazım.

Fakat bu asteroit gerçekten korku verecek kadar büyük. 1 km genişliğinden büyük her cisim Dünya’da hayatı kaosa sürükleyebiliyor. NASA’nın son sayımında 1km’den büyük 880’den fazla bu canavarın bu civarlarda dolaştığını keşfetti.  Tabi 4.4 km boyuylai asteroid  Florence ,tüm dünyada hayatı sonlandırabilecek güce sahip.

Yine de NASA’ya göre 500 yıllık dönemde çarpışma rotasında hiçbir cisim olmadığını bilmek içinizi rahatlatabilir. Asteroit Florence 1 Eylül’de dünyanın 7 milyon km uzağından geçecek. Bu uzaklık, dünya ile ay arasındaki mesafenin 18 kat fazlasına denk geliyor.

Asteoit Florence NASA programı dahilinde , Dünya’ya yakın geçecek en büyük asteroit olma özelliğini taşıyor.

Florence Ağustos’un sonu  ve Eylül başına kadar küçük teleskoplarla gözlenebilecek. 

Kaynak: NASA

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: NASA Açıkladı: 1 Eylül’de 4,4 km’lik Canavar Asteroit Geçecek Bizsiziz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu