Sorting by

×
Fizikİlginç BilimTeknoloji HaberÜtopyaUzay-Zaman

Fizikçiler Evrendeki Madde Antimadde Dengesini Anlamaya Bir Adım Daha Yaklaştı

LHCB

 

Sirakuza Üniversitesi’nden bilim insanları madde ve antimadde arasındaki dengeyi açıklayabilecek Bs mezonları üzerine bir keşif yaptı.   Bu keşif sayesinde evrendeki maddenin neden antimaddeden(karşıt madde)  daha fazla olduğunu açıklanabilir. Prof. Sheldon Stone ve meslektaşları CERN ‘deki çalıştayda, LHCb Ölçümleri Çıkarımları ve Geleceğe Bakışı (Implications of LHCb Measurements and Their Future Prospects) çalıştayında sonuçlar paylaşıldı.

Büyük Hadron Çarpıştırıcı incisi (LHCb) Büyük Patlama sonrası maddenin evrene nasıl yayıldığını ve kaldığını araştırıyor. CERN LHCb’de  dünyanın her yerinden 800’den  fazla bilim insanı ve mühendis bu uluslar arası deney için çalışıyor. CERN’de Prof. Stone Sirakuza’dan 15 fizikçiye başkanlık ediyor. “Pek çok uluslar arası deney Bs mezonuyla ilgileniyor, çünkü bu parçacık madde ve antimadde arasında salınım yapıyor.Bu parçacığın özelliklerini anlamak yük-denkliği [CP-charge parity] ihlalini aydınlatacak; yani evrendeki madde-antimadde denkliğini anlamaya imkan tanıyarak parçacık fiziğindeki en büyük sorulardan birini cevaplayabilir,” diyor Sirakuza Yüksek Enerji Fiziği Grubu’ndan Prof. Stone.

Bilim insanları 14 milyar yıl önce enerjinin madde ve anti madde olarak eşit miktarda birleştiğini düşünüyor. Evren genişleyip soğuduğunda bu içerik değişti. Antimaddenin büyük kısmı Büyük Patlama’dan sonra yok olarak geride yıldızlar ve galaksileri oluşturan maddeyi bıraktı.

“ Ekstradan yük denkliğini bozacak bir olmalı, böylece evren bugün bildiğimiz halini aldı,” diyor Prof. Stone. Aslında kendisi cevabın bir kısmının antikuark ve garipsi kuarkın güçlü bir etkileşimle bağlı olduğu Bs mezonunda yattığını düşünüyor. (Kuark proton ve nötronun içinde bulunan noktasal bir parçacık)

Stone ve ekibi (Liming Zhang dahil ) Fermilab’ta(Chicago-ABD)  iki dönüm noktası deneyde çalıştı. Fermilab Çarpıştırıcı Dedektörü(CDF)  ve DZero (Do) , dört katlı dedektörleri dünyanın en yüksek enerjili parçacık hızlandırıcılarından biri olan Tevatronun parçalarını oluşturuyor.

Do ve CDF’den gelen sonuçlar Standart  Model’den gelen  Bs-mezon madde-antimadde salınımlarını gösterse de , belirsizlikler halen kesin bir sonuç vermek  için oldukça yüksekti, diyor Stone.

Bu nedenle Prof. Stone ve Zhang daha hassas Bs mezon ölçümü yapmak için daha iyi bir teknik bulmak zorunda kaldı. Yeni aldıkları sonuç ise standart modelin öngördüğü Bs ve Bs mezon salınımları arasındaki farkı doğru tahmin etti.

Stone yeni ölçümün yeni fiziğin gizlendiği alanları çarpıcı bir şekilde sınırladığını ve fizikçileri farklı alanlarda aramalara ittiğini belirtiyor. “Herkes orada yeni bir fizik olduğunu biliyor. Sadece daha hassas analizler yaparak onu ortaya çıkarmamız gerekiyor,” olarak ekliyor.

Anlaşılan bizim Sheldon gerçekten var ;)

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2014/10/141027145008.htm

532372_385572384841077_362001522_n Bd_Kpi_s

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu