Sorting by

×
MühendislikTeknoloji Haber

CES 2016’da Ehang 184 Tek Kişilik Drone Tanıtıldı

https://www.youtube.com/watch?v=bs4nDFgVx2o

Bu sene Las Vegas CES teknoloji fuarında tek kişilik bir drone tanıtıldı. Çinli bir firmanın ürettiği bu multikopter 16 km menzile sahip ve 23 dakika düşük irtifa(deniz seviyesinde) uçabiliyor. Ehang 184 adı verilen uçan araç 100 kgya kadar taşıyabiliyor. Drone üreticisi Ehang tarafından üretilen bu prototip şimdilik tek kişi taşıyabiliyor.

Elektrikle çalışan drone sanki uzaktan kumandalı dev bir drone gibi çalışıyor. Bir kişi taşıyabilen aracın kliması bile düşünülmüş. Küçük bir sırt çantası taşıyabilecek kadar yer de mevcut. 2 saatte tümüyle şarj olabilen araç, tek bir dokunuşla kalkıp , inebiliyor.

12 inçlik dokunmatik ekranlar kolayca yönlendirilen drone’un güvenli olması amaçlanıyor.

Sürücüsüz araçlar her ne kadar konuşulsa da , bu drone hızlı ulaşım için çok daha avantajlı bir seçim olabilir. 184’ün açılımı ise bir yolcu, 8 pervane ve 4 kol demek. Pervanelerin katlanabilmesi alandan tasarruf ederek park kolaylığı sağlıyor.
Şu an tüm dünyada hükümetler ihaları regüle etmeye çalışırken, Ehang bu lisansın düzenleyici kuruluşlara tarafından nasıl çalıştırılacağını araştırıyor.

ehang-184-aav-passenger-drone-24

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu