BilgisayarTeknoloji HaberVideobilimYeni İcatlar

Xiaomi Dünyanın İlk Şeffaf OLED Televizyonunu Piyasaya Sürüyor

Xiaomi yeni ürettiği Mi TV Lux Transparent Edition televizyonuyla bilim kurgu filmlerinden tanıdığınız şeffaf TV ekranları evinize getiriyor. OLED teknolojisiyle üretilen bu yeni televizyon gerçekten son teknoloji.

Daha öncesinde Samsung,LG ve Panasonic gibi markalarda şeffaf televizyonlar ve ekran prototipleri sergilese de, Xiaomi ilk kez Mi TV Lux Transparent Edition ile şeffaf televizyonda seri üretime geçeceğini ifade ediyor. Türkiye’de de kesin bu şeffaf televizyonu kullanmak isteyen teknoloji meraklıları olacaktır.

55 inç şeffaf OLED TV sadece 5,7 mm kalınlığında ve dairesel bir taban üzerinde oturuyor. TV’ye elektrik gelmediğinde, ekran cam gibi şeffaf görünüyor. Bu tasarım sanatseverlerin hoşuna gidecektir. Xiaomi bu yeni teknolojiyle eşsiz bir görsel tecrübe yaşatacağını belirtiyor. Ayrıca bu yeni TV’nin daha parlak siyahlar ve eşsiz bir ekran parlaklığı sunacağı söyleniyor.

OLED teknolojisi sayesinde televizyonun arka panelinde bir LED aydınlatmaya gerek duyulmuyor. OLED teknolojisinde , iki yüzey arasına sıkıştırılmış organik materyal elektrikle kendi ışığını üreterek görüntü oluşturuyor.

Teknik olarak statik kontrast oranı 150,000:1 ve sonsuz dinamik kontrast sağlıyor. 10 bit panel milyarlarca renk sergileyebilirken, % 93’e kadar DCI-P3 renk spektrumu 120 Hz MEMC teknolojisiyle pürüzsüz, temiz görüntüler ve 1 ms gecikme süresiyle oyunlar için muhteşem bir ortam oluşturuyor.

AI Master Smart Engine ve MediaTek işlemci beyni ile daha iyi görüntü için 20’den fazla optimizasyon algoritması sunuyor. Ayrıca AI Master for Audio ve Dolby Atmos desteği ile mükemmel ses kalitesi sunacak.

16 Ağustos’ta Çin’de satışa sunulacak televizyon 49,999 RMB yani 7,200 dolardan satılacak. Uluslararası satışa sunulup, sunulmayacağı bilinmiyor.

Kaynak: Xiaomi

https://www.youtube.com/watch?v=-AOrdAGEgTY
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu