Sorting by

×
MühendislikTeknoloji HaberTıp ve SağlıkYeni İcatlar

Yeni İcat Sayesinde iPhone’la HIV ve Frengi Testi Yapabilirsiniz

Print

Yeni icat edilen bir aparat sayesinde iPhone gibi akıllı telefonlardan HIV yani Aids testi yapılabilecek. Gün geçmiyor ki, yeni bir icat yapılmasın. Columbia Üniversitesi’nden biyomedikal mühendisleri tarafından bulunan bir cihaz sayesinde akıllı telefonlarınız AIDS’e neden olan HIV virüsünü ya da frengiye(syphilis) neden olan bakteriyi tayin edebiliyorsunuz. Cep telefonunuzun kulaklık bölümünde  bağlanan cihaz ekstra batarya gerektirmeden, telefonunuzu laboratuvara dönüşüyor.

Bu aparat çip üstü laboratuvar (lab on a chip) içeriyor. Saç teli inceliğinde kanallara sahip tek kullanım bir kartuş ve bir pompa sayesinde hastanın kanı bu kanallara doğru pompalanıyor.

Kan bir kez cihaza girdi mi, HIV ve frengi markerlerler reaksiyona girerek ELISA (enzim bağlantılı immünosorbent dizilim) testine imkan veriyor. Bu yöntemin hastalıkları teşhis etmek için en iyi yöntemlerden biri olduğunu düşünüyor, Doç. Dr. Samuel Sia.

Kan kimyasalların rengini ve opaklığını değiştiriyor. Sonrasında fotosellerden kurulan LED ışıkları parlıyor, 15 dakikada uygulamaya sonuçları yolluyor.

Bu cihazın pompası elle aktive olduğundan çok az enerjiye ihtiyaç duyuyor ve istediği zaman pistonu iterek kan testi yapabiliyor. LED’leri yakmak içinse gereken enerji telefonunun kulaklık çıkışından sağlanıyor.

hiv testi iphone

Ayrıca biraz eğitimle herkes cihazı kolayca kullanabiliyor.  Araştırmacılar ürünü geliştirirken özellikle gelişmekte olan ülkelerde lojistik problemleri ve maliyetleri düşürmeyi amaçladı. Bu sayede pahalı cihazlar olmadan lab on a chip teknolojiyle dünyanın her yerine ulaşılabilir.

Akıllı telefonlar artık dünyanın her tarafın sıklıkla kullanılıyor, böylece her çeşitten aparat oldukça geniş alanda kullanılabiliyor. Sırf Afrika’da akıllı telefon kullanıcı sayısının 2015’de 204 milyona çıkacağı Informa Uk tarafından tahmin ediliyor.

Normalde ELISA testi için mevcut bir sistem 18,000 dolara mal olurken, bu cihaz sadece 34 dolara mal oluyor. Normalde hem HIV, hem frengi testi 8,5 dolara mal olurken, yeni metottaki kartuşlar i yaklaşık 1,44 dolara mal oluyor.

Ayrıca cihaz iPod’da da çalışabiliyor. Rwanda’da üç klinikte toplam 96 hastada test edildi.

Test HIV ve frengi enfeksiyonunu zamanın % 92 ila % 100 doğruluğunda teşhis edebiliyor.

Bu sayede hastanın durumu anlık anlaşılarak sağlık personellerine anında bilgi verebilir. Ayrıca sadece parmaktan ufak bir çentikle birkaç damla kanla yapılabilen test çok daha kolay ve hastalar açısından daha az korkutucu.

Print

Kaynak:

1. http://www.livescience.com/49692-blood-tests-hiv-syphilis-smartphone.html

2. http://www.sciencedaily.com/releases/2015/02/150204144517.htm

Araştırma Referansı :

  1. T. Laksanasopin, T. W. Guo, S. Nayak, A. A. Sridhara, S. Xie, O. O. Olowookere, P. Cadinu, F. Meng, N. H. Chee, J. Kim, C. D. Chin, E. Munyazesa, P. Mugwaneza, A. J. Rai, V. Mugisha, A. R. Castro, D. Steinmiller, V. Linder, J. E. Justman, S. Nsanzimana, S. K. Sia. A smartphone dongle for diagnosis of infectious diseases at the point of care. Science Translational Medicine, 2015; 7 (273): 273re1 DOI: 10.1126/scitranslmed.aaa0056
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu