Bilim-Kurgu SinemaBiyolojiDahi Bilim İnsanlarıDeneyselMakalelerTıp ve SağlıkÜtopyaVideobilim

Beynimizin % 100’ünü Kullanabilir Miyiz ? Lucy

Beynimizin gerçekten sadece % 10’unu mu kullanabiliyoruz? Beynimizin % 100’ünü kullanırsak ne olur? Bu soruları belki hepimiz sormuşuzdur. Daha önce limitless vb. filmlerde işlenen konu bu hafta gösterime girecek Luc Besson yapımı, Scarlett Johansson’ın başrolünü oynadığı Lucy filminde işleniyor. Tabi insan beyninin % 100’ünü kullanınca her şeyi hareket ettirebilir ve hükmedebilir efsanesi de film de sıkça işlenmiş bir konu. Oldukça ilgi çekici bu konu Lucy filminde tekrar işleniyor. Film 8 Ağustos 2014’de Türkiye’de gösterime girdi.
Lucy Filminin Konusu :

Tayvan’ın başkenti Taipei’nin suça batmış yeraltı dünyası sokak çeteleri, mafya ve işbirlikçi polisler tarafından yönetilirken en aktif ticaret uyuşturucu ağı üzerinden yürütülür. Lucy, bu tehlikeli uyuşturucu şebekesinde, belalı bir çete için kurye olarak çalışmak zorunda kalan genç bir kadındır. Bir gün bir teslimat öncesinde taşıması için vücudunun içine yerleştirilen uyuşturucu, beklenmedik bir şekilde Lucy’nin vücuduna nüfuz edip kanına karışmaya başlayınca mucizevi bir durumla yüzleşir. Lucy’in damarlarında dolaşan kimyasallar, ona insanüstü yetenekler kazandırmıştır! Artık akıl okuma, telekinezi ve acıyı hissetmeme gibi güçlere sahip olan genç kadın acımasız bir savaşçıya dönüşecektir.
Ünlü Fransız sinemac yapımcısı Luc Besson’un senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı filmin başrolünde Scarlett Johansson bulunuyor. Luc Besson’ın daha önceki filmlerinden Fifth Element ve Taxi’yi düşünürsek oldukça aksiyon dolu ve eğlenceli bir film olacağa benziyor. Box Office’de oldukça yüksek hasılat yapan film pek çok filmi yurtdışında da geride bırakmış. 1.Lucy$43.9M2.Hercules$29.8M3.Dawn of the Planet of the Apes$16.8M4.The Purge: Anarchy$10.5M5.Planes: Fire & Rescue$9.53M (4 Ağustos 2014) 

IMDB Puanı 6,6 olan film henüz 13,307 kişi oylamış. Bu konuya ilgi duyanların izlemesi gereken filmlerden biri olarak gözüküyor . Henüz izlemesem de Bradley Cooper’ın başrolünde oynadığı Limitless(Limitsiz) filmi oldukça etkileyici ve akıcıydı. Limitless ise 310,935 oyla 7,4 puan almış.

Peki beynimizin sadece % 10’unu mu kullanıyoruz ?

Beynimizin % 10’unu kullandığımız efsanesi Albert Einstein’ın yanlış anlaşılması ya da Piere Flourens’in çalışmasını yanlış yorumlaması nedeniyle ortaya atılmış olabilir. Ya da William James 1908’de yazdığı “The Energies of Men” araştırmasında ,” Aklımızın ve fiziksel kaynaklarımızın sadece çok küçük bir kısmını kullanıyoruz,” demesinden ileri gelebilir. Belki de Karl Lashley’in 1920 ve 1930’larda ortaya attığı çalışmayla alakalı olabilir. Bu çalışmada sıçanların serebral kortekslerinden büyük miktarlar alındığında halen spesifik görevleri yeniden öğrenebildiğini göstermişti.Fakat bugün bilinen çalışmalar beynimizi ufacık bölgelerinin bile hasar görmesinin beyinde kalıcı hasarlar bırakabileceğini gösteriyor.

Fakat bugün bazılarımız halen beynimizin % 100’ünü kullandığımızda cisimleri hareket ettirebileceğimizi ve pek çok şeye hükmedebileceğimizi düşünüyor. Fakat bunun destekleyen bir veri yok. Fakat savant ismi verilen insanlar beyinlerinin çok büyük bir kısmını kullanarak normal insanların yapamayacağı sadece bilgisayarların hesaplayabildiğini verileri hesaplayabiliyor. Bununla ilgili haberimiz için burayı tıklayın. 

Beynimizin % 10 ‘unu kullanmakla kastedilen nedir ?

Peki % 10 sayısı nerden geliyor? Bunun anlamı beynimizin %90’ı kaldırıldığında halen çalışmaya devam edebilir mi? Normalde ortalama insan beyni 1400 gramdır , % 10 demek sadece 140 gram beyin dokusu demek. 140 gram beyin ise koyun beyniyle nerdeyse aynı büyüklükte. Fakat % 90 değil, çok daha küçük bir kısım bile hasar görme inme gelebiliyor. Parkinson hastalığı gibi hastalıklarda , beyninden %90’ ından çok daha az ve spesifik bir bölüm etkilenerek hasara neden oluyor.

Belki de insan beyninin % 10’unun kullanılmasından kasıt her 10 beyin hücresinden sadece birinin özelliklesahip olması olabilir mi? Peki böyle bir ölçüm nasıl yapılabilir? Aslında ateşlenmeyen nöronların bile diğer nöronlardan sinyal alma potansiyeli vardır. Yapılan çalışmalar beynimizin uyurken bile, aktif olduğunu gösteriyor. Çalışmalarda beyindeki nöronlar sürekli ateşlenmese de , nörologlar tarafından çekilen beyin görüntüleri  beynin 24 saat boyunca kaslar gibi pek çok kısmı kontrol etmek için sürekli aktif olduğunu gösteriyor. Uykuda bile frontal korteks çalışarak, yüksek düzeyde düşünme farkındalık ya da somatosensori bölgeleri uyararak, insanların çevrelerine karşı aktif olmalarına neden oluyor.

Nörologlar beyin fonksiyonlarının nasıl işlediğini halen anlamaya çalışıyorlar. Bu gibi araştırmalarda beyindeki farklı hücrelerin ne gibi bir rol aldığı belirlemeye çalışıyor. Beynimizdeki hücrelerin % 10’u nöronlar iken % 90’ı glial yani astrositlerden oluşuyor. Bu hücrelerin nöronların birbirine bağlanmasında etkili olduğu belirtiliyor. Son araştırmalar bu hücrelerin fonksiyonlarının çok önemli olabileceğini, hafızanın oluşmasında etken olduğunu düşünüyorlar. Bilim insanları halen bu kompleks makinanın işlevini keşfetmeye çalışıyorlar.

Son olarak beyinde “Kullan ya da Kaybet” denilen sinir sistemleri kullanılıyor gibi gözüküyor. Bu gelişim sürecinde pek çok yeni sinaps oluşuyor. Bu gelişmede bazı sinapslar gelişim sürecinin sonrasında eleniyor. Bu periyotta sinaptik gelişim ve eleme devam ederek sinir sistemi ağına ince ayar çekiyor. Çoğu araştırma gösterdi ki, nöral sistemin özel bir kısmı elimine olursa nöral sistemde fonksiyon bozuklukları baş göstermeye başlayabilir.

Yapılan araştırmada görme kaybının çarpıcı bir şekilde , gözlerin beyinle iletişimi engellenerek görsel  bilgi kaybı yaşandığını gösterdi. Bu bağlamda beynin %90’ının kullanılmadığını önermek mantıklı görünüyor. Sonrasında ise pek çok nöral yol dejenere olacaktır. Diğer taraftan, çocukların beyninin daha adaptasyonlu olduğu biliniyor. Hasarlı çocuk beyin dokusu kalan sağlam beyin dokusuyla onarılabiliyor. Buna benzer beynin büyük kısmı alınsa da yaşayan çocuklara dair inanılmaz örnekler var. Ayrıca büyük beyin ameliyatlarında kurtulan yetişkinlerde mevcut. Eğer biri size beyninizin % 10’unu kullandığınızı söylerse, ona % 100’ünü kullandığımızı söyleyin.

Kaynaklar :

http://www.beyazperde.com/filmler/film-186452/

http://www.scientificamerican.com/article/do-people-only-use-10-percent-of-their-brains/

https://faculty.washington.edu/chudler/tenper.html

http://www.sbs.com.au/news/article/2014/08/02/do-we-really-only-use-10-cent-our-brain

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

14 Yorum

 1. Beynimizin zaten %100 ünü kullanıyoruz. Biz aslında sadece %5’ini kullandığımız bilgisi bir mittir. Popüler filmlerde falan sıkça kullanılır ama bilim beynimizin neredeyse tamamının aktif olduğunu söyler. Bu film de aynı popüleriteyi kullanıyor.

 2. Özgür olarak kullanamıyoruz en büyük sıkıntı kendimize değil dışarı odaklaanıyoruz veya çalıştırmayı sevmiyoruz

 3. ben felsefe ve beynimle ilgili yani hafıza,hızlı dūşūnmeye vs. gibi şeylere odaklanıyorum.bir veya bi kaç yıl geçti yaptıgım şeyler artık daha iyi hızlı fikir ūretebiliyor hızlı cevap,dūşūnce ve hızlı çözūm yapiyorum bunlari derslerimde görebiliyorum önemli olan özgūven beyin gerçekten gelişyor ve hala beyin konularina çalışiyorum ve allaha dua ediyorum isteklerim olsun diye sevap işliyorum.ve gerçek oluuor bide kitap yaziyorum bana ulasacaksaniz inanin bunlarin hepsi dogru çalışınca ve allahtan istiyince oluyor yorumlarinizi beklerim

  1. Ben kaçını kulaniyorum hiç bi fikrim yok ama ben yarım sat yada 1 saat önce sini göre biliyorum napicam mi göre biliyorum nolcani nasıl olcani göre biliyorum hep yapamıyorum 1 ay da sadece 2 yada 3 kere bazen hiç göremediğimiz oluyor bunu ben 15 yaşında farkettim kimseye solemedim insanlar beni deli zanaderler diye ama bi kaç arakadasima Soledim uyguladık gerçek oldu bunu gören arkadaslarim benimle ilişkiyi kesdi sence ben ben nasıl bole biseyi göre biliyorum sizin yardımına ihtiyacim var bi fikir verin onu yapım…
   Bana facebook adresim den ulaşa bilirsiniz
   Burak Aslan

   1. Burak aslan merhaba sormak istediğim şeyler face ni yazarmısın çünkü ismini yazdığım da onlarca çıkıyor hangisi seni n

 4. Ben beynin az bi kısmının kullanıldığına inanmıyorum. Ama tamamını da kullanmıyoruz. Sonuçta beynimizi yeterince verimle kullanabilseydik şu an daha farklı şeyler olabilirdi. BEYİN ÖĞRENMEYİ BIRAKTIĞI AN ÖLMEYE BAŞLAR…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu