Teknoloji HaberVideobilim

Çinliler Zihin Kontrolüyle İlerleyen Araç Yaptı

zihin kontrolü

 

Çin Nankai Üniversitesi Tianjin’de zihin gücüyle hareket edebilen bir araç yapıldı. Beyne bağlanan 16 sensör sayesinde  elektroenselogram(EEG) sinyalleri alınarak araca aktarılarak ileri,geri,durma ve aracı kilitleme sağlanabiliyor. Aynı zamanda bu Çin’in beyin gücüyle kontrol edilen ilk aracı oluyor.

Reuters’in raporuna göre ekip, bunu başarmak için iki senedir çalışıyor. Bilgisayar programı sinyalleri ayrıştırarak, aracın kontrolünü sağlıyor.

Araştırmacı Zhang Zhao’nun Reuters’e verdiği demeçte sistemin nasıl çalıştığını şöyle açıkladı:” Kullanıcının beyninden gelen EEG sinyalleri cihazla seçilerek, bilgisayara kablosuz olarak aktarılıyor. Bilgisayar işlemleri kategorize edilerek, insanların düşüncesini algılıyor ve aracın kontrol edecek şekilde çeviriyor. Sistemin ana akışı EEG sinyalleri ile sağlanıyor, bu da bilgisayarla sağlanıyor,” diyor Zhang.

Bu sistemin iki özelliği var. Biri beyin ve kas hareketi arasındaki gecikmeyi ortadan kaldırıyor, diğeri ise sürüş güvenliğini arttırması. Sistemin asıl amacı ise fiziksel yönden araç kullanamayan insanlara sürüş sağlamak.

“Bu projenin iki başlangıç noktası var. Biri eller ve ayaklar olmadan özgürce hareket edebilmek, ikincisi ise sağlıklı insanlara yeni ve akıllı bir sürüş modu yaratmak ,” diyor Zhang.

Denemenin yapıldığı araba ise Çinli üretici Great Wall Motor tarafından sağlansa da, şimdilik sadece düz gidebilen bu aracı üretime geçirmek için hiçbir plan yok. En son geçen sene Haziran ayında Almanya’da Henrik Matzke tarafından zihin kontrollü araba kullanılmıştı. Free Berlin Üniversitesi’nde Brain Driver projesinde bu çalışma yapıldı.

Şimdilik sadece ileri geri yönlendirilebilen aracın kontrolü için odaklanma ve gevşeme gerekiyor.

Kaynak : http://techxplore.com/news/2015-12-nankai-university-team-car-mind.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu