İlginç BilimTıp ve Sağlık

Yeşil Işık Migren Ağrısını Hafifletebilir

Migrende ışığın etkisi üzerine çalışan bilim insanları düşük yoğunluklu yeşil ışığın, diğer renk ışıklara göre migren ağrısını azaltabileceğini buldu. Normalde beyaz, kırmızı ve kehribar ışığın migren ağrısını arttırdığı biliniyor. Harvard Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı araştırmada elde edilen bulgular sayesinde migren hastalığı için özel olarak geliştirilmiş, sadece yeşil dalga boyunda ışığı geçiren gözlüklerin yardımı olabileceği düşünülüyor.

Çoğu insan migren esnasında ışığa karşı duyarlılık yaşıyor. Işık korkusu (fotofobi) nedeniyle migren hastaları iyi aydınlatılmış odalarda güneş gözlüklerine sarılabiliyor ya da karanlıkta huzur bulabiliyor.

Bu reaksiyonun beyindeki bağlantılardan kaynaklandığı düşünülüyor. Beyinde talamus adlı bölgede retinadan gelen duyusal bilgi, diğer nöronlar ağrı sinyali olarak iletiliyor. Sonuç olarak migren esnasında ağrı ışıkla ve görsel rahatsızlıklarla daha da artabiliyor , diyor Harvard Üniversitesi’nden Rami Burstein .

Fakat ışığın her renginde aynı etki yok. 6 yıl önce Burstein ve meslektaşları migrenin etkisini körler üzerinde çalıştı ve halen birkaç retina hücresi olanların parlak ortamlarda migrenlerinin azdığını gözlemledi. Özellikle mavi ışığın en güçlü etkiye sahip olduğu görüldü. Fakat bu araştırmada ancak gönüllülerin retinaları tarafından sadece mavi ışığın işlenebildiği bulunmuştu.

Rahatlatan Yeşil 

Yeni araştırmada Burstein ve meslektaşları migren sancısı çeken gönüllüleri karanlık bir odaya alarak, odayı derece derece beyaz, mavi,yeşil,sarı (amber) ve sonra yeşil ışıkla aydınlattı. Gönüllülerin ışıkla beraber migren ağrılarını incelemek için, göz kapaklarına ufak elektrotlar bağlayarak, gözlerinden beyinlerine aktarılan nöron aktivitesini kaydetti. Ayrıca gönüllülerin kafasına elektrotlar bağlayarak beyin aktivitesini de incelediler.

“Mavi ışığın beyaz ,amber veya kırmızı ışıktan daha fazla acı vermediğini ,yani hepsinin acı verici olduğunu görünce şaşırdık”, diyor Burstein.
Fakat en şaşırtıcı olan; düşük yoğunluklarda yeşil ışığın migren ağrısını arttırmadığını ve de gönüllülerin acılarını azalttığını bulmaları oldu. “Bu konu hakkında uzun süredir düşünsem de , halen yeşil ışığın neden daha iyi olabileceğine dair bir fikrim yok,” diyor Burstein .

Gönüllülerden alınan beyin ve göz kayıtları ; yeşil ışığın hem göz, hem de beyinde daha küçük miktarda elektriksel aktivite yarattığını açığa çıkardı. Sıçanlarda yapılan testlerde, talamusa yerleştirilen elektrotların minimum elektriksel aktiviteyi tetiklediğini gösterdi.

“Migren ağrısı çekenler için rahatlatıcı her şeyin yararı olabilir, bu araştırmada yeşil ışığın, diğer dalga boylarındaki ışıklar gibi  fotofobiden dolayı ağrıyı arttırmadığı gösterildi. Bu neden bazı dalgaboylarının daha kötü olduğunu gösteriyor, “diyor New York Üniversitesi’nden Simon Ackerman.

Burstein yeşil ışığın veya yeşil filtreli güneş gözlüklerinin migrenli insanlar için yararlı olabileceğini umuyor.

Jurnal Referans:  Brain, DOI: 10.1093/brain/aww119

Kaynak : https://www.newscientist.com/article/2089062-green-light-found-to-ease-the-pain-of-migraine/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu