Sorting by

×
Doğa ve Çevreİklim Değişimiİlginç BilimÜtopyaUzay-Zaman

NASA, Solar Minimum Kaynaklı Bir Mini Buzul Çağı Beklenmediğini İfade Etti

NASA’nın yaptığı açıklamalara göre, güneşin periyodik olarak gerçekleşen enerji düşüşlerinden kaynaklı bir mini buzul çağı ya da buzul çağı beklenmiyor. Güneşin ömrü boyunca enerji çıkışında değişimler olur. İşte bu dalgalanma genel olarak 11 yıllık bir periyot izliyor. Bu dönem boyunca güneş lekelerinin maksimuma çıktığı bir tepe noktası ve bir en düşük güneş lekelerinin olduğu bir dip noktası var. Güneşin hareketleri sürekli izleniyor ve bu oldukça tahmin edilebilir bir değişim sergiliyor.

Buna rağmen Güneş bazı dönemlerde çok az güneş lekesi görülüyor ve buna bağlı olarak daha az enerji veriyor. Böyle nadir dönemlerde tarihte Güneş’in Büyük Solar Minimum’a girdiği görüldü.Tarihte en son 1650 ile 1715 yılları arasında güneşin solar aktivitesi en düşük seviyesine indi. Ayrıca bu dönemde volkanlardan püsküren küller ve düşük güneş aktivitesine bağlı yüzey sıcaklıkları birleştiğinde dünyada “Mini Buzul Çağı” olarak adlandırılan bir dönem yaşandı.

Bazı bilim insanları, en son güneş döngüsüne (SC24) bağlı olarak, önümüzdeki birkaç on sene içinde yeni bir Büyük Solar Minimum yaşanacağını tahmin ediyor.

Peki Büyük Solar Minimum Tekrar Yaşansa Etkisi Nasıl Olurdu?

İklim zorlaması ya da Işınım zorlaması faktörü iklimi belli yöne kaydırabilir. Güneş bilimciler bunun 0.1 W/m2 civarında olabileceğini tahmin ediyor, bu da 3 yıllık mevcut karbondioksit artışıyla aynı etkiyi yaratabilir.

Bu nedenle, sonraki Büyük Solar Minimum ancak insan aktivitesinden kaynaklanan ısınmayı dengelemeye hizmet edecektir.  

Peki bu ne demek? İnsan kaynaklı sera gazı etkisinden kaynaklı ısınma, onlarca yıl süren bir Büyük Solar Minimumun oluşturacağı soğumadan artık 6 kat daha fazla.

Hatta Büyük Solar Minimum yüzyıl bile sürse, küresel sıcaklıklar artmaya devam edecektir. Çünkü Güneş’in çıkış enerjisinin değiştireceği küresel sıcaklıkları etkileyen daha fazla faktör var ve ayrıca günümüzde en baskın etken ısınma insan kaynaklı sera gazı emisyonudur.

En son 9 Aralık NASA 2019’da, 2020 Nisan’da Solar minimum yaşanacağını tahmin etmişti. Her 11 yılda bir yaşandığı bu da oldukça normal gözüküyor. Ayrıca 2025’de yine güneş lekelerinin maksimuma çıkacağı tahmin ediliyor. Tabi yine de Büyük Solar Minimum ne zaman yaşanır, orasını kimse bilemez.

Credit: NASA

Kaynak: https://climate.nasa.gov/blog/2953/there-is-no-impending-mini-ice-age/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: NASA, Solar Minimum Kaynaklı Bir Mini Buzul Çağı Beklenmediğini Söyledi - Katip Akademi

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu