Bilgisayarİlginç BilimPsikoloji

Apple Logosunu Hafızanızdan Çizebilir Misiniz ? 85’de 84 Yanılıyor

Herhalde hepimiz Apple bilgisayarlarının logosu olan elmayı biliyoruz ya da bildiğimizi sanıyoruz ! Peki bu logoyu kafanızdan çizmeniz gerekse doğru çizebilir misiniz? Muhtemelen beceremeyeceksiniz, çünkü Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi’nden (UCLA) psikologların 85 üniversite öğrencisi üzerinde yaptığı araştırmada sadece 1 kişi doğru logoyu çizebildi. Evet doğru duydunuz sadece 1 kişi kafasından doğru logoyu çizebildi. Katılımcıların 52’si Apple, 10 tanesi PC ve 23 tanesi ise her ikisini de kullanıyordu. Buna rağmen Apple ve PC kullanıcıları arasında logoyu doğru çizmede bir fark çıkmadı.

 Apple’ın logosu gibi dünyada bu kadar bilindik ve basit hatırlanabilir bir logo nasıl yanlış hatırlanmış olabilir?

“İnsanlar önlerinde doğru logo olsa da bile onu aralarından seçemeyebiliyorlar,” diyor Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi psikoloji bölümünden Yrd. Doç. Dr. Alan Castel.

Alan daha önce de 2012’de herkesin önünden binlerce geçtiği kırmızı yangın söndürücünün yerini bile bilmediklerini göstermiştir.
Bunun açıklaması , beynin öğrenirken spesifik detaylara önem vermemesinden kaynaklanıyor olabilir. Verimli bir hafıza sisteminin, bir şirketin logosunun detaylarını kaydetmeye ihtiyacı yoktur. Sahte ürünler hariç tabi ki.  Bir çok insanda daha önce yapılan araştırmalar, hafıza testleri günlük hayatta rastlanan bilgisayar klavyeleri,kuruşlar hatta yol işaretleri gibi şeyleri hatırlamada zayıf hafızaya sahip olduğunu gösterdi.

 Yeni araştırmada katılımcılara Apple logosunu sormadan önceden nasıl çizeceklerini bilip bilmedikleri soruldu .

“ Katılımcıların logoyu nasıl çizeceklerine ilişkin öncesinde bile büyük farklılıklar vardı. İnsanların hafızası en bilindik nesnelerde bile, öylesine zayıf kalabiliyor ki, düşündüklerinden çok daha zayıflar,” diyor Castel.

Sizce hangisi Apple’ın gerçek logosu ?

Testte sadece bir gerçek Apple logosu var bakalım bulabilecek misiniz?

Test için burayı tıklayın !

Araştırma Referansı :

  1. Adam B. Blake, Meenely Nazarian, Alan D. Castel. The Apple of the mind’s eye: Everyday attention, metamemory, and reconstructive memory for the Apple logo. The Quarterly Journal of Experimental Psychology, 2015; 1 DOI:10.1080/17470218.2014.1002798
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu