Sorting by

×
BiyolojiGenetikMakalelerTıp ve Sağlık

Farelerde Beyin Hücresi Nakliyle MS Hasarı Tedavi Edildi

MS yani multipl skleroz hastalığı, insanı elden ayaktan düşüren acımasız bir hastalıktır. MS hastalığının tedavisi için tüm dünyada yeni tedaviler geliştirilmeye çalışılıyor. Rochester Üniversitesi’nde yeni yayınlanan bir araştırmada, farelere özel bir tip beyin hücresi nakliyle,multipl sklerozun etkilerini engellenebileceği ve hatta geri döndürülebileceği gösterildi.

MS immün sistemin yanlışlıkla nöronları saran myelin kılıfa saldırmasıyla ortaya çıkan otoimmün bir hastalıktır. Nöronların etrafındaki myelin kılıf eridiğinde, sinyaller kaybolarak bozularak sensori,motor ve kognitif hareketlerde problemler yaratmaya başlar. Myelin kılıfın olmaması nöronların, hasar görmüş elektrik kabloları gibi davranmasına neden olur.

Myelin üretimini destekleyen beyin hücrelerine ise oligodendrosit deniyor. İşte yeni araştırmada, bilim insanları oligodendrositleri yenileme arayışına girdiler. Fakat bunu gerçekleştirmek için bazı zorlukları aşmak gerekiyor. İlk olarak, kök hücreleri kimyasal sinyallerle manipule ederek,özel bir tip beyin hücresi olan glia hücrelerini üretmek gerekiyor. Sonra da, glia hücrelerinin alt tipi olan, glial progenitör hücreler izole edilerek yeni oligodendrositler üretiyolar.

Sonrasında ekip, bu glial progenitör hücreleri, MS modeli farelere nakletti. İşte bundan sonra beklendiği gibi bu kök hücreler yeni oligodendrositler oluşturmadan önce beyinde gerekli yerlere göç etti. Bu hücreler kayıp myelinin yenilenmesine yardım etti. En iyisi de, tedavi edilen farelerde motor fonksiyonun yeniden onarıldığı  görüldü.

“Elde edilen bulgular sayesinde insan glial hücrelerin naklinin, etkili bir şekilde yetişkin beyinde yeniden miyelinleşmeyi sağlayabileceğini göstermiş oluyoruz. Bu sonuçların önemli terapötik etkileri olacaktır ve multipl skleroz ve diğer potansiyel nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde kavram kanıtlama sunmaktadır,” diyor araştırmanın baş yazarı Steve Goldman

Araştırma ekibi klinik çalışmalara başlamak için FDA izlemesinin bitmesini bekliyor.

Umarız bu tedavi insanlarda işe yarar ve multipl skleroza çare olur.

Araştırma Cell Reports dergisinde yayınlandı.

Kaynak: University of Rochester

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Farelerde Beyin Hücresi Nakliyle MS Hasarı Tedavi Edildi. – Katip Akademi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu