VideobilimYeni İcatlar

Japonlardan Suyu Dokunmatik Ekran Haline Getiren Teknoloji AquaTop Display

aquatopdisplay-gerçek bilim

Küvette veya banyoda da oyun oynamak istiyorsunuz fakat tabletiniz, telefonunuz ya da cihazınız çalışmıyor mu? O halde Japon’ ların yeni buluşuna bayılacaksınız. İşte Tokyo Üniversitesi Elektro İletişim Bölümü Koike Laboratuvarı’ ndan bilim insanları AquaTop Display ( Su Üstü Ekran) adını verdikleri su üstü dokunmatik görüntüleme aygıtını yapmak için yaratıcılığın sınırlarını zorladılar. Bu ilginç ve muhteşem buluşu yapmak için Kinect, projektör, su geçirmez hoparlörleri birleştirerek,  6 ay süren yazılım kodlama ile doğal bir kullanıcı ara yüzü tasarladılar.  AquaTop su üstü görüntüleme ekranı ile eğlence, sınırlı dokunmatik ekranlardan yeni bir seviyeye taşınıyor.

AquaTop suyun yüzeyine imajların yansıtılması ilkesine dayanıyor. Su banyo tuzlarıyla karışınca süt gibi beyaz oluyor ve projeksiyon yüzeyi için daha fazla kontrast sağlıyor. Ayrıca bu opak su Kinect’ in yaydığı kızılötesi ışıkları dağıtarak çok noktalı dokunmaya imkan veriyor. Böylece kinect parmakları da izleyebiliyor. Bu sayede aynı Avatar’ daki bir su büken gibi parmaklarınızda suda yollar çizebiliyor ya da suyu dürterek değişik fonksiyonları devreye sokabiliyorsunuz. Kinect ve projektör aynı bilgisayara bağlanıyor.
Bu su ekranında normal bir ekranda yapmanız mümkün olmayan yenilikçi modlar var, örneğin bir resmi tek parmakla seçip onu suyun içinden tutarak iki parmağınızla açtığınızda fotoğraf büyüyor. Videoda göreceğinizi gibi pek çok uygulama mümkün ama en eğlencelisi tabi ki özel oyunları oynamak.

aquatop su üstü ekran-gerçek bilim

Su tankına (60 x 90 x 25-cm) monte edilen su geçirmez hoparlör sayesinde interaktif hologram misali bir oyun tecrübesi yaşamak mümkün. İşte bu hoparlörü açtığınızda 50Hz  frekansta ses dalgaları üreterek, entegre led ışıklarla sudan birden çıkan kırmızı bir şelale elde ediyorsunuz. Böylece oyun oynarken olan patlamalar birden su yüzünde belirerek oyun tecrübenizi gerçeğe dönüştürüyor.
Şimdilik ticarileştirilmesi düşünülmeyen prototip, şimdiden böyle bir oyun tecrübesinin ne kadar muhteşem olabileceğini gösteriyor. Bakalım bir gün bu teknoloji evlerimize kadar gelebilecek mi?

Kaynak : http://www.gizmag.com/aquatop-display-kinect-touch-water/28548/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.