Sorting by

×
KimyaMetalurjiMühendislikTeknoloji HaberVideobilim

Bilim İnsanları Süper Hızlı 3D Yazıcı Üretti

Normalde 3D yazıcılar nesneleri basarken, tabaka tabaka lazerle işleyerek üretim yaparlar. Bastığınız nesne ne kadar büyürse bu işlem o kadar uzun sürer. Berkeley Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanları ışık kullanarak çok hızlı bir şekilde 3D baskı yapmanın yolunu buldular. Bu yeni ve farklı devrimsel 3D yazıcı 2.0 versiyonu olarak adlandırılıyor.

Science dergisinde yayınlanan araştırmada yazıcı Star Trek’teki “The Replicator”e yani çoğaltıcıya benzetiliyor.

Makine normal bir 3D yazıcıdan ziyade , bilgisayarlı tomografi(CT) gibi çalışıyor.  Cihaz bir nesneyi farklı açılardan tarayarak 3D görüntüsü oluşturuyor. Sonra bu proje sentetik bir reçinenin olduğu tüpte ışın yardımıyla katılaştırılıyor. Sonrasında geri sıvı reçine alındığında , ortaya katı model çıkıyor. Yani diğer 3D yazıcılarda katman katman yığılma ilkesiyle çalışılırken, bu yeni yazıcıda ışıkla katılaşma ve model oluşumu sağlanıyor. Örnek verilecek olursa, Auguste Rodin’in “The Thinker” heykelini iki dakikada üretebiliyor. Artan reçine de tekrar kullanılabiliyor.

3D Printing 2.0

Kopyalayıcı belki devrim yaratan bir gelişme olabilir fakat bazı sınırları var: üretilen nesneler küçük ve üretim için özel sentetik bir reçine gerektiriyor. Şimdilik ancak bir kaç cm boyunda nesneler üretilebiliyor ve yüzeylerin biraz daha düzgünleştirilmesi gerekiyor.

İlerde bu teknoloji ile cerrahi modeller, mercekler vb. nesneler hızla üretilebilir.

Fakat teknoloji gerçekten çok hızlı ve heyecan verici olduğundan gerçekten geleceğin izlerini taşıyor.

Kaynak: https://www.nature.com/articles/d41586-018-07798-9

https://futurism.com/the-byte/scientists-replicator-3d-printer-light

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Bilim İnsanları Süper Hızlı 3D Yazıcı Üretti Bizsiziz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu