Sorting by

×
GenelPsikolojiTeknoloji HaberTıp ve Sağlık

Omurilik Zedelenmeli Hastalarda Hissetmeyi ve Hareket Kabiliyetini Arttıran Müzik Eldiveni Geliştirildi

Georgia Tech’deki araştırmacılar omurilik zedelenmeli hastalarda(Spinal Cord Injury-SCI) hissetmeyi ve motor sinirlerde hareket kabiliyetini geliştiren kablosuz bir müzik eldiveni geliştirdiler.

Buluş ellerinde hareket kabiliyeti sınırlı olan tetrapleji hastalarında bile başarıyla kullanıldı. Bu bireylerde araştırmadan bir yıl öncesinden beri uygulanan bu çalışma sayesinde hastaların hayatında bir takım küçük gelişmeler gözlendi. Bu aleti katılımcılar günlük rutinlerinde kullanıyordu.

 Cihaza Mobile Music Touch(MMT ” Taşınabilir Müzik Dokunuşu”) adı verildi. Eldiven iş eldivenine benziyor ve arkasında küçük bir kutu var, piyano klavyesi kullanıyor ve titreşimleri kullananın parmaklarına yollayarak hangi parmakla çalacağını gösteriyor. Bu piyano çalmayı öğrenirken,  pek çok omurilik yaralanmahastasının  parmaklarındaki duyarlılık arttı.

Dr. Tanya Markow, proje lideri diyor ki; “2011’deki ön çalışmamızı bitirdikten sonra,bu eldivenin omurilik zedelenmesi olan hastalarda olumlu sonuçlar vereceğini umuyorduk. Fakat sonuçları inceleyince bu kadar ilerleme kaydettiğimizi görmek sürpriz oldu. Örneğin, eldiveni kullanmaya başladıktan sonra,  bazı hastalar yaralandıktan sonra ilk kez yatak örtülerinin ve elbiselerinin dokumalarını tekrardan hissetmeye başladılar.”

Markow omurilik hastalarıyla 8 haftalık bir proje gerçekleştirdi. Bu projede katılımcıların yarısı haftada 3 gün 30 dakika piyano çaldı.Diğer katılımcıların yarısı ise eldiveni kullanmadı.

Eldiven bilgisayar, mp3 veya akıllı telefonlarla birlikte kullanılabiliyor. Cihaza bir şarkı programlanıp, müzik notaları piyanonun tuşlarında yanıyor ve kullanıcının uygun parmaklarına titreşim yollayıp, çalmayı kolaylaştırıyor. Hastalar piyanoyu çaldıkça tuşları ezberliyor ve yeni parçalar öğreniyor.

Markow beyin aktivitesini yenilediğinden, motor sinir iletimlerini arttırdığına inanıyor. Ele verilen titreşim ise elin korteks sinirindeki aktiviteyi tetikleyebilir bu da beyindeki motor korteksi ateşlemeye yardımcı oluyor.  Markow araştırmasını MR sonuçlarıyla daha da genişlemek istiyor.

Ayrıca diğer fizik tedavi aletlere göre bu müzik eldiveni daha eğlenceli olduğundan gelişim için yararlı olduğu kaydedildi.

http://www.sciencedaily.com/releases/2012/07/120717111759.htm

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu