BiyolojiMakalelerMekatronikNanoteknolojiTıp ve SağlıkVideobilim

Virüsler Gibi Gizlenen DNA Nano Parçacıklar Bağışıklık Sistemini Geçebiliyor

DNA Nano robot

Harvard Üniversitesi Wyss Enstitüsü’nden bilim insanları vücudun bağışıklık sisteminden gizlenerek kurtulacak bir DNA nanomakine geliştirdiler. Doğadaki gerçek virüslerden ilham alan bu tasarım sayesinde kanser teşhisi ve vücuttaki özel dokular için daha iyi hedef tedaviler uygulanabilecek.

Araştırmacılar DNA origami metodu kullanarak nano boyutta bir cihaz geliştirdiler. Metot sayesinde uzun bir DNA diziliminin üç boyutlu olarak katlanarak özel hücrelere moleküler talimatlar taşıyabiliyor. 2012 yılında Wyss’ dan araştırmacıların sunduğu makara şeklindeki robotik alet  antikora yüklenerek , lösemi ve lenfoma hücrelerine odaklanabiliyor. Bu nano robotlar bir kere hücreye yüklendiğinde aktive olarak apoptosiz adı verilen hücrelerin kendi kendine imhasına yol açıyor.

Bu ilaç taşıma yönteminin çeşitli hastalıklarda işe yaradığı görülse de bu robotları test ederken önemli bir engel ortaya çıktı. Nanorobotlar farelerin kan akışına karıştıktan kısa bir süre sonra kanda sindirilerek vücuttan atıldı.

“Eğer parçacıkları virüs benzeri zarflara sokarsak problemin çözüleceğini düşündük,” diyor Wyss Enstitüsü Core Fakültesi üyesi ve araştırma başkanı Dr. William Shih. Ekip genomunu korumak için solid protein kılıfı ve bir yağ tabakası kullanan bir virüsü replike etti. Çift tabakalı fosfolipit sayesinde virüs bağışıklık sisteminden geçebiliyor.

virüs dna nano parçacık-Gerçek Bilim-Credit Gizmag
Solda lipit zarfına gizlenmiş virüs sağda ise fosfolipit tabakasına gizlenen DNA nano makine

Nano aletin vücuttaki esnekliğini test etmek için ekip,onları floresan göze ekleyip farenin vücuduna enjekte etti. Bir kısım numune fosfolipit kaplama içerirken, bir kısım içermiyordu. Kaplamaya sahip olmayan nano makineler çabucak vücutta yıkılırken, yıkıma uğrayanlar idrar kesesinde konsantre biçimde parlamaya başladılar. Fakat kaplanmış olanlar, kan dolaşımında parlayarak saatler boyunca tüm vücutta parladılar.

Ekip ayrıca kaplanmış nano makinelere bağışıklık sisteminin tepkisini de inceledi.Kaplanmış olan nano makineler, kaplanmamış olanlara göre vücudu 100 kat daha az uyarıyor.

Ayrıca bağışıklık sisteminin bu şekilde manipüle edilmesinin kanser hücrelerine karşı savaşmak için ya da doku tranplantasyonu için fayda sağlayabileceği belirtiliyor. Bağışıklık sistemini kontrol edebilmelerin önemli bir fayda sağlayacağını belirtiyor, Wyss Enstitüsü’nden Dr. Steve Perrault.

Bu sayede DNA nano parçacıklar vücutta daha uzun süreli kalacak ve tedavi amaçlı kullanılabilecek.

 

Kaynak : Gizmag

ScienceDaily

Araştırma Referansı :

  1. Steven D. Perrault, William M. Shih. Virus-Inspired Membrane Encapsulation of DNA Nanostructures To AchieveIn VivoStabilityACS Nano, 2014; 140422010051005 DOI: 10.1021/nn5011914
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.