Sorting by

×
DeneyselTıp ve Sağlık

Ağır COVID-19 Hastalarının Tedavisinde Artrit İlacı Umut Vadediyor

Romatoid artrit ilacı tosilizumab’ın ağır  COVID-19 hastalarında, aşırı enflamasyonu engelleyebildiği ve erken dönem denemelerde umut vadettiği söyleniyor. İlacın denendiği hastalarda vücudun doğal bağışıklık tepkisi baskılanarak, kontrol grubundaki hastalara göre ölüm oranının önemli ölçüde düşürebileceği gösterildi.

Paris Üniversite Hastanesi’nde(AP-HP) yapılan araştırmada 129 orta ve ağır viral pnömoni hastası üzerinde deneme yapıldı. Bu hastalar COVID-19 hastalarının % 5 ila %10’unu oluşturuyor.

Bu hastaların yarısında tosilizumab verilirken, kontrol grubuna standart antibiyotik tedavisi uygulandı.Sonuçlar henüz yayınlanmasa da, araştırma tosilizumab tedavisinin klinik faydası olduğunu gösteriyor.

AP-HP resmi sonuçları açıklamadan önce, kamu sağlığı sebepleriyle beklemeye karar verdiğini belirtti. Ayrıca ilacın etkinliğinin ve yan etkilerinin değerlendirilmesinin gerektiğinin altını çiziyorlar.

Actemra ve RoAcemtra adlı ilaçlar genelde romatoid artrit tedavisi amacıyla kullanılıyor.

Laboratuvarda sentezlenen bir antibadi, vücudun spesifik protein reseptörünü inhibe ederek doğal bağışıklık tepkisini baskılıyor.

Araştırmacılar bu ilacın sitokin fırtınası da (sitokin salınım sendromu) denilen immün tepkisini bertaraf edebileceğine inanıyor. Bu durumda vücut, hastalıklar ya da kimyasallar gibi yabancılara karşı reaksiyon vererek akut enflamasyon yaratıyor.

Sitokin fırtınası ağır COVID-19 hastalarında ölümcül olabiliyor.

Yalnız ilacın Avrupa’da enjeksiyon başı 800 avro olduğunu da belirtmek gerekiyor. İlaçlar Türkiye’da daha da pahalı olduğundan ulaşmak çok zor olabilir.

Tüm dünyada bir çok anti-viral ilaç deneniyor ve tedaviler araştırılıyor

https://medicalxpress.com/news/2020-04-arthritis-drug-significant-severe-covid-.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu