Sorting by

×
Deneyselİlginç BilimVideobilim

Suda Ateş Edince Ne Olur ? – Video

Suyun içinde ateş edildiğinde neler olduğunu daha önce hiç düşündünüz mü ? İşte bu gibi enteresan deneyleri yapan bir ekip var. Slow Mo Guys  , fare kapanlarından , hoparlörlerde zıplayan boyalara kadar pek çok şeyin yavaş çekim videolarını çekiyorlar. İşte bu sefer yavaş çekimde suyun altında ateşlenen bir silahın suda ne gibi bir reaksiyon gösterdiğini çekmek için 1000 kat daha yavaş bir kamera kullandılar.

Peki suyun altında ateş edilince ne olur? Ya da suda silahın patlaması için gerekli ortam nasıl yaratılır ? Normalde barut merminin içinde bulunduğundan sudan etkilenmez kuru kalır. Tetiği çektiğinizde iğne primere vurur ve iticiyi yakarak merminin hızla ivmelenmesine neden olur. Bu nedenle suyun içinde ateş edilebilir. Fakat tabi çoğu silahın ıslanması makineye zarar verebilir.

Kurşun şarjörden çıktıktan sonra su yarılarak açılıyor. İtici gaz genleşerek suda genleşiyor. Gaz bir kere soğudu mu,suyun momentumu azalıyorve su basıncı baloncuğu indiriyor.

Su direnci nedeniyle kurşun hızla yavaşlar ve ancak bir kaç metre ilerleyebilir. Bu bilgilere rağmen siz yine de suda ateş etmeyin, silahlar tehlikelidir. Lütfen  evde denemeyin !

Videoda kurşunun suda yarattığı etkiyi görebilirsiniz.Video 27000 fps kamer ile çekildi.

Kaynak :  http://www.iflscience.com/physics/slow-motion-video-underwater-bullet#HzZhD6GWcQD1CQMy.99 suda ateş etmek

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu