DeneyselFizikİlginç Bilim

En Yüksekten Atılan Kağıt Uçak Guinness Rekoru Kırıldı

en yüksek kağıt uçak

Çoğumuz için kağıttan uçak yapmak çocukça bir uğraş olarak gelebilir . Fakat ABD Hava Kuvvetlerinden bir grup gönüllü kağıt uçak işini baya ciddiye almışa benziyor. Dünyanın en yüksekten bırakılan kağıt uçağı için, yüksek irtifa balonu kullanılarak tam 29,432 metre(96,563 fit) yükseklikten kağıt uçak fırlatıldı. ABD Fox Valley Kompozit  Hava Birliği,  Illinois Kanatı , Sivil Havacılık Karakolu’nun raporuna göre,  Kankakee İllinois’ten bırakılan kağıt uçak  132 km uçarak İndiana’da Güneybatı Rochester ‘a indi. Bu uçuş tam 2 saat 7 dakika sürdü.

Askeri okul öğrencileri tarafından tasarlanan uçak geleneksel kağıt uçaklar gibi kağıt ve kartondan yapıldı. 76 cm uzunluğunda 36,8 cm kanat açıklığına sahip uçak 424 g ağırlığa sahipti.Uçağa GPS izleme sistemi, ısı sensörleri,barometre,uçuş bilgisayarı, piller, güneş paneli ve HD video kamera takılarak uçuş kaydedildi.

Uçak fırlatılmak için büyük bir helyum balonuna tutturularak balon patlayana kadar taşındı. Balon patladığı anda uçaktaki uçuş bilgisayarı uçağı balondan ayırarak uçuşa başlamasını sağladı.

Guinness tarafından onaylanan rekor için Fox Valley Kompozit  Hava Birliği,  İngiliz PARIS ekibinin Vulture 1 kağıt uçağının ünvanını elinden aldı.  ekibinin daha önce kırdığı rekor Ekim 2010’da teknoloji bloğunda gösterilmişti. Haberlere göre PARIS ekibi ünvanını geri almak için bir arayışa girebilirmiş .

Siz de kendi kağıt uçak rekorunuzu belki de kırabilirsiniz. 2012 Ekim ayında Felix Baumgartner’da 39045 metreden atlayarak dünya rekoru kırmıştı. Felix’in atladığı yükseklik uçaktan nerdeyse 10,000 metre daha yüksek .

Kaynak : Gizmag 

fox-valley-composite-squadron-worlds-highest-paper-airplane-5 fox-valley-composite-squadron-worlds-highest-paper-airplane-4 fox-valley-composite-squadron-worlds-highest-paper-airplane-1 kağıt uçak rekoru-gerçek bilim

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.