Sorting by

×
BiyolojiDeneyselİlginç Bilim

The Human Body Exhibition İnsan Vücuduna Çarpıcı Yolculuk Sergisi Yeniden Türkiye’de

the human exhibition istanbul akvaryum-2

Gforce Exhibitions, heyecan verici gerçek insan vücutları ve örneklerinin yeni sergisini Aqua Florya Alışveriş Merkezi içerisinde bulunan İstanbul Akvaryum Bilim Merkezi’nde 31 Ocak-31 Mayıs 2014 tarihleri ziyaretçilere açıyor. Dikkatlice parçalara ayrılmış 200 adet tam ve kısmi insan vücudu ve örneğine dikkat çeken The Human Body Exhibition, insan vücudunun mucizesini ve işlevlerini yerine getirişini sergileyerek derinin altında olup bitenleri, eşsiz şekilde üç boyutlu görüntüyle sunuyor.  Daha önce de İstanbul ve Ankara’ da pek çok kişinin gezdiği body worlds sergilerinin bir benzeri olan sergi diğer sergiden farklı olarak tıp fakültesinden doçentler, küçük gruplara rehberlik edebilir ya da ziyaretçilerin galerileri keşfederken sorularını yanıtlayabileceklermiş. Önceki sergilerde de bazı görsel şovlar olsa da anlaşılan bu sergi daha farklı olacak. 

The Human Body Exhibition,  insan anatomisinin temel unsurlarına dikkat çeken ve insan vücuduna zarar veren sigara, obezite ve diğer etkileri görselleştiren dokuz galerisiyle ziyaretçileri, hayatlarını değiştirecek bir yolculuğa çıkarıyor. Bu sergiyle ziyaretçiler, sağlıklı bir akciğerle, sigaradan fazlasıyla zarar görmüş ve kararmış bir akciğeri karşılaştırabilir. Bir cerrahın gözünden bakmak ve tüm karmaşık gizemiyle insan vücudunu keşfetmek için hayatınızın fırsatı olabilir…

The Human Body Exhibition Hakkında:
Çin yasalarıyla uyumlu olarak The Human Body Exhibition’da oluşturulan örnekler, Plastinasyon tekniğinin araştırma ve geliştirilmesiyle ilgilenen Dalian Biyoteknik Laboratuvarı’na bağışlandı. Dalian Biyoteknik Laboratuvarı, eğitim amacıyla tıp fakültelerine ve kamuya gösterilmek üzere örnekler geliştirir, sunar ve onları korur. Plastinasyon süreciyle, insan dokusu, işlenmiş ve güçlendirilmiş sıvı silikon kauçuk kullanılarak kalıcı olarak korunur. Kauçuklu, hücresel düzeyde korunan, kemik, kas, sinir, kan damarı ve organların karmaşıklığını gösteren bir örnek elde edilir. Tam vücut örneklerin hazırlanması bir yıldan fazla sürebilir.

The Human Body Exhibition’ daki dokuz galerinin her biri, vücudumuzun belli bir sistemine odaklanmıştır. Anne karnındaki gelişimin, kronolojik olarak sergilendiği ek bir galeri daha mevcuttur. Sergi boyunca, 200 tam vücut ve organ örneği görecek, öğrencilerinizin kendi vücutlarını yürüyerek gözlemleyebilecekleri unutulmaz bir yolculuk yapacaksınız.

Bu serginin galerilerinde, birçok öğretici ana tanık olacaksınız. Ortaokul ve lise öğrencileri, vücudun tüm sistemlerini içten dışa doğru incelerken, fen, anatomi, sağlık ve biyoloji derslerinde öğrendikleri bilgilerin hayata geçtiğini göreceklerdir.Sağlıktan alternatif tıbba, akupunkturdan sanata kadar birçok alanda çalışan ya da eğitim gören öğrenci ve yetişkinler, bu serginin kendi çalışma alanlarıyla bağlantılı olduğunu fark edeceklerdir. Yanyana sergilenen sağlıklı ve hastalıklı organlar, yaşam seçimlerimizin bedenlerimiz üzerindeki etkilerini çarpıcı biçimde ortaya koyacaktır.

the human exhibition istanbul

Sergideki Bölümler

1.GİRİŞ

Vücuda ve önünüzdeki büyüleyici yolculuğa genel bir bakış

2.İSKELET/KAS

Vücudu destekleyen iskelet yapısı ve onunla işbirliği içinde çalışan kaslar

3.SOLUNUM

Vücuttaki bütün hücrelere hava taşıyan ve konuşmayı sağlayan sistem

4.SİNDİRİM

10 metrelik sindirim yolu boyunca yiyeceklerin taşındığı ve yaşam için gerekli besinlerin ayrıştırıldığı süreç

5.SİNİR

Bilincin merkezi beyin ve ona ışık hızında uyarılar gönderen omurilik

6.DOLAŞIM

Kalbe ve tüm vücudumuza kan taşıyan 145.000 km uzunluğundaki damarlara, benzersiz ve hayranlık uyandıran bir bakış

7.ÜREME/BOŞALTIM

İki işlevi olan bir sistem: boşaltma ve üreme

8.FETAL YAŞAM

Yaşamın gelişim aşamasına temel bakış

9.GELECEĞİNİZ

Sağlıklı ve kaliteli bir hayat için harekete geçin

Sergi oldukça bilgilendirici ve eğitici olmayı amaçlıyor. Sergiden sonra belki de vücudunuzun değerini anlayacak ve belki de kötü alışkanlıklarınızı bırakacaksınız. Vücudunuzun  değerini belki de daha fazla anlayacaksınız. The Human Body Exhibition çocuklar için oldukça eğitici olacağa benziyor.

 

Peki Bu Vücutlar Nasıl Plastikleştiriliyor ? 

Body Worlds sergisinde, gönüllü insanlardan alınan vücutlar veya farklı hayvanlardan alınan gövdeler plastinasyon (plastikleştirme) işlemi uygulanarak formaldehite göre ilginç bir yöntemle sergileniyor. Alman bilim adamı ve anatomici Dr. Gunther von Hagens’ in ilk kez 1977′ de bulup geliştirdiği plastinasyon yöntemi oldukça ilginç bir yöntem. Bu teknikle su ve yağ dokusu yerini plastikle değiştiriyor. Bu nedenle modeller koku yaymıyor veya bozulmuyor. Ayrıca özellikler korunduğundan kaslar,lifler, kemikler olduğu gibi kalıyor.

Plastinasyon yapılan vücutlar tümüyle gönüllü  bağışlarla gerçekleşiyor. Kimlikler gizli tutuluyor. Sadece atlı adam heykelindeki adam, Dr. Gunther von Hagens ‘ in kansere yakalanan bir gazeteci arkadaşı. Bir tek onun kimliği   biliniyor. Tabi aşağıdaki heykel bu sergide yer almıyor.

Gunther von Hagens' anatomical horse and rider 'Rearing Horse with Rider' is seen on display at Times Square in New York

 

Plastinasyon Nedir ?

Plastinasyon işleminde dört  proses izleniyor. Bunlar doldurma, dehidrasyon, vakumla çekme ve sertleştirme prosesleri yer alıyor. Su ve yağ dokuları yerlerini iyileştirici polimerlerle dolduruyorlar. İyileştiri polimerler ise silikon, epoksi ve polyester kopolimer içeriyor.

Plastikleştirmenin ilk adımı doldurma. Doldurmada genelde formaldehit(oldukça zehirli bir kimyasal) kökenli bir çözelti kullanıyor. Örnek dikkatle ayrılarak, özel anatomik elementlere zaman harcanıyor. Formaldehit veya diğer koruma çözeltileri dokuların bozulmasını engelliyor. Ayrıca katılaşmaya da yardım ediyor ve bunu şekil planlamasında da yardımcı olarak kullanıyorlar.

Gerekli ayrımlar yapıldıktan sonra numune aseton banyosuna alınıyor. Dondurucu soğukta aseton hücrelerin içindeki suyla yer değiştiriyor.

Üçüncü adımda ise numune silikon, lastik, polyester ve epoksi reçineden oluşan sıvı polimer banyosuna daldırılıyor. Vakum yaratılarak aseton düşük sıcaklıkta kaynatılıyor. Sonra aseton hücrelerden buharlaşarak, hücrelere sıvı plastikle doluyor.

kimliği bilinen tek body

Plastik ise gaz, sıcaklık veya ultraviyole ışıkla sertleştirilmek zorunda. Sertleştirme başlamadan önce numune  hangi konumda bırakılmak isteniyorsa o şekle getiriliyor. Numuneler tümüyle bir insan, bir hayvan veya bir organ olabiliyor. Bu numuneler plastinasyon olarak korunmuş oluyorlar böylece. İşte gezeceğini fuardaki eserler böyle yapılıyor.

 Daha Önceki Sergiyle Aradaki Fark Nedir ?

Bu iki serginin şöyle bir farkı vardır; The Human Body Sergisi’nde yer alan gerçek insan vücudu örnekleri vücudun dıştan içe doğru olan sistemlerini kademeli olarak 9 farklı galeride (kas sistemi, iskelet sistemi, dolaşım sistemi…) belli bir sisteme göre sergilenmektedir. Her sergide alanıyla ilgili detaylı bilgi veren tıp öğrencileri ziyaretçilere detaylı bilgi vermektedir. Ayrıca galerilerde sağlıklı organla hasta organlar karşılaştırılarak “sağlıklı yaşam” önemi vurgulanmakta, insanlara sağlığın , bedenin önemi aşılanmaktadır.

Kent Park Ankara Önceki Sergi İzlenimi : 

Sergiye gitmeden önce aslen çok bir şey beklemiyordum. Ankara Kent Park AVM’deki önceki sergiye  doktor olan eşimle birlikte sergiye gittik. İlgi gerçekten çok yüksek derecedeydi. Sergide fotoğraf çekmek, numunelere dokunmak ve yiyecek-içecekle girmek kesinlikle yasak. Sergiye girdiğim andan itibaren ilginç bir his duydum gerçekten. Fetüslerle başlayan yolculuk , pek çok ilginç vücut ve organ örneğiyle son buldu. Şahsen sergiyi çok enteresan buldum. Sergide insan vücudunun ne kadar kırılgan ve narin olduğunu bir kez daha gördüm. Sergide gerçekten çok numune var. Mesela, bisikletçi dev adam, itfaiyeci adam gibi değişik vücutlara değişik görevler yüklenmiş. Mesela alzheimer olunca beynin küçüldüğünü görebiliyorsunuz.

Gerçekten çok enteresan bulduğum sergiyi herkese tavsiye ediyorum. Oldukça eğitici sergiyi çok başarılı buldum.

NOT: Duygusal açıdan hassas dönemdeki insanlara kesinlikle tavsiye etmem. Eğer bir yakınınızı kaybettiyseniz çok yakın zamanda, lütfen şimdilik gitmeyin.

Kaynak : http://www.humanbodyistanbulakvaryum.com/

Son tarih eğer uzatma olmazsa 31 Mayıs Olacak

Biletix Fiyatları ise,

Tam  32,5 TL

İndirimli  25,25 TL

İnternetten Bilet için  http://www.biletix.com/etkinlik/RW023/ISTANBUL/tr

Daha önceki Body Worlds sergileri için  için haberimiz

http://www.gercekbilim.com/plastinasyon-body-worlds-sergis/

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu