Doğa ve Çevreİlginç BilimKimyaMakalelerTıp ve Sağlık

THC’sinin Düşük Dozları Beynin Yaşlanmasını Tersine Çeviriyor

Diğer organlar gibi beyin de yaş ilerledikçe yaşlanıyor. Bunun sonucunda bilişsel becerilerde azalma oluyor ve hafıza becerisi azalıyor. Ancak Almanya’daki Bonn ve İsrail’deki Kudüs üniversitelerinden bilim adamlarının fareler üzerinde yaptığı araştırma, marihuananın aktif maddesi THC’nin (Δ9-tetrahydrocannabinol) çok düşük dozlarının beyindeki yaşlanma sürecini tersine çevirebildiğini gösterdi.

Bilim adamları 2, 12 ve 18 aylık farelerden bazılarına 4 ayı aşkın süre kenevirde (esrar) aktif halde bulunan THC bileşenini az dozda, bazılarına ise plasebo  verdi. Daha sonra hayvanların yön bulma ve diğer fareleri tanıma gibi öğrenme ve hafıza becerisi test edildi.

Plasebo verilen farelerin yaşa bağlı olarak öğrenme ve hafıza becerilerde kayıplar görüldü. Bunun tersine esrar verilen yaşlı farelerin bilişsel becerilerinin kontrol grubundaki 2 aylık genç fareler kadar iyi olduğu belirlendi.

Öncelikle bilim adamları THC için,  maddelerin yapıştığı ve sinyal zincirini tetiklediği CB1 adı verilen proteinler olan reseptörlere  sahip olmayan farelerin beyninin daha hızlı yaşlandığını ortaya çıkardı. THC’nin vücudun doğal olarak salgıladığı ve  beynin bu reseptörleri önemli işlevlerini yerine getiren bu reseptörleri taklit ettiğini belirledi.

Bonn Üniversitesi’nden Prof. Andreas Zimmer, tedavinin yaşlı farelerde performans kaybını tamamen tersine çevirdiğini belirtti.

Zimmer, yaş ilerledikçe söz konusu reseptörlerin beyinde azaldığını, reseptörlerin etkin olmamasının beynin hızla yaşlanmasına neden olduğunu ifade etti.

THC tedavisinin yaşlı farelerdeki etkisini daha ayrıntılı araştırmak için bilim adamları bu hayvanların beyin dokusu ve gen aktivitesini de inceledi. Sonuçlar şaşırtıcıydı. Yaşlı farelerdeki moleküler yapı gençlerinkiyle çok benzerdi. Ayrıca öğrenme becerisinde önemli yer tutan beyindeki sinir hücreleri arasındaki bağlantıların da tekrar arttığı görüldü.  Zimmer, THC tedavisinin moleküler saati tersine çevirdiği belirtti.

Bununla beraber bilim adamları THC’nin az dozda verilmesinin farelerde zehirlenme etkisine yol açmamak için olduğunu da vurguladı.

Esrarın, ağrıyı kesmek için ilaç olarak kullanılmasına izin veriliyor ancak bilim adamları bir sonraki aşamada THC’nin insan beynindeki yaşlanma sürecini tersine çevirip çevirmediğini ve bilişsel beceriler arıtıp artırmayacağını görmek için klinik deneyler yapmayı planlıyor.

Bunama gibi hastalıkların tedavisine ışık tutan ve yıllar süren titiz bir araştırmanın sonucu olan bulgular ‘’Nature Medicine’’ dergisinde yer alıyor.

Not: Tabi yinede bu araştırmada mevzu bahis geçenin esrarın aktif maddesi THC olduğu, sigara gibi keyif için alınan uyuşturucu esrardan bahsetmediğimizi bilmenizi isteriz. 

Kaynak : https://www.sciencedaily.com/releases/2017/05/170508112400.htm

Araştırma Referansı :

  1. Andras Bilkei-Gorzo, Onder Albayram, Astrid Draffehn, Kerstin Michel, Anastasia Piyanova, Hannah Oppenheimer, Mona Dvir-Ginzberg, Ildiko Rácz, Thomas Ulas, Sophie Imbeault, Itai Bab, Joachim L Schultze, Andreas Zimmer. A chronic low dose of Δ9-tetrahydrocannabinol (THC) restores cognitive function in old mice. Nature Medicine, 2017; DOI: 10.1038/nm.4311
Daha Fazla Göster

Şeyma Tahan

1978 ankara doğumluyum.Bilkent Üniversitesi mütercim tercümanlık mezunuyum. 12 yıl boyunca, özellikle tıp ve sanat haberlerinin çevirisini yaptım. Tıp ve sağlık alanında, fransızca ve ingilizce kaynaklardan çevirilerimle Gerçek Bilim'e katkıda bulunuyorum.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. Geri bildirim: Esrarda Bulunan THC Beynin Yaşlanmasını Tersine Çeviriyor - Herşeyolog
  2. Şahıs denetim kodu hatasından dolayı yukarıda ki yorumum, bu makaleye yanlışlıkla yazıldı. Gelecekte birçok ilacın hammaddesi olacak bu THC, tabii deneyler olumlu sonuçlanırsa.

    1. Fabrikalara dayali bir gelecek yok pek, o yuzden mecbur olunmayan seylerde faktoriel uretim olmayacak gelecekte,
      oyle oluncdadan taaaaaa evvelden beri ev yapimi olan, bu ilac niteligindeki bitkinin, labaratuar, fabrika, transport, benzin falan kulanmadan direk evde kendin yap kulan olacak. Eger gerkenten insanlar bir gelecek istiyorlarsa. :))

  3. Burda hollanda da heruerde satiliyo eskiden 2 gram lik esrar alirdik kafa leyla oluyo birde karnin acikiyo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu