Sorting by

×
Kimya

4 Yeni Elementin Keşfiyle Periyodik Tablonun 7. Sırası Tamamlandı

periyodik tablo 7 sıra tamam

30 Aralık itibariyle Saf ve Uygulamalı Kimya Birliği ‘nin duyurusuyla beraber periyodik tablonun 7. Sırasına 4 yeni element eklenerek sıranın dolduğu belirtildi. Rus ve ABD’li bilim adamlarının bulduğu 115,117 ve 118 nolu elementlere ek olarak, ilk kez Japon bilim insanları tarafından 113 nolu elementin keşfiyle periyodik tablonun 7. sırasının dolduğu onaylanmış oldu. Bu elementlerin hepsi radyoaktif reaksiyonlarla yapay olarak oluşturuluyor. Resmi ismi  ununtriyum olarak bilinen elemente Japonların “Japonyum” isminin vereceği düşününülüyor.

Organizasyon, Japon araştırmacılar tarafından 2004 ila 2012 arasında yayınlanan araştırmaların elementin keşfine dair en güçlü kanıtları sunduğu belirtildi.12 yıl öncesinde Japon ekibi ilk kez bizmut filme çinko ışınları yollayarak bu süper ağı elementi sentezlemeyi denemişti.

Kosuke Morita liderliğindeki ekip, 2003 yılında parçacık hızlandırıcıda bizmut atomlarını ışık hızının % 10’u hızda bombalayarak çalışmalara başlamıştı. 1 yıl sonrasında başarıyla bu iki atomik çekirdeği birleştirerek Element 113’ü oluşturdular, fakat saniyenin binde birinde element bozundu. Sonrasında ekip 2005’de Element 113 ‘ü ikinci olayda üretti fakat kimya birliği sunumu keşif için güçlü bulmadı.

Kosuke Morita

Sonraki 7 senede Element 113’ü arayış çalışmaları sürse de bir diğer oluşum gözlenmedi. Dr . Morita vazgeçmeye hazırlansa da , bir gün şansın döneceğine inandı. 2012 yılında ekip sonunda , Element 113’ün en güçlü kanıtını üretti. Nature’a göre 9 yıl boyunca ışın 553 gün boyunca aktifti ve 130 kentilyon çinko atomu fırlattı.

Kimya birliği ve Fizik birliği sonunda Riken’li araştırmacıların Rus-ABD’li araştırmacıların 113. Elemente dair isim haklarını Japonlara verdi.

113’ün elemente ek 115,117 ve 118 ‘e resmi isimler verilecek. Bu elementleri ise ABD ve Rusya ekipleri keşfetti.

Bu keşifler aşağı sıra tamamlanmış oldu. Daha öncesinde ; Element 114 flerovyum, 116 livermoryum onaylanmış ve isimlendirilmişti.

 

Kaynaklar :

  1. NYTimes
  2. https://www.sciencenews.org/article/four-elements-earn-permanent-seats-periodic-table
  3. http://www.ptable.com/?lang=tr

 

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu