Sorting by

×
GenelHaberlerMekatronikTeknoloji HaberVideobilim

Dünyanın ilk otomatik araba konvoyu İspanya’da test edildi

otomatik_araba_konvoyu

Üç araba ve bir kamyondan oluşan konvoy 201 km mesafeyi radar ve lazer izleme teknolojilerini kullanarak kendi kendine  201 km mesafe kat etti. Sadece en öndeki araçtaki sürücü aracı sürdüğünden buna, tek kişinin yönettiği bir konvoy diyebiliriz. Bu esnada yolcuların hepsi sadece dergilerini okuyup içeceklerini yudumladılar. SARTRE (Çevre İçin Güvenli Yol Konvoyları) projesinde araçlar, güvenlik açısından doğabilecek durumlara karşı gerçek sürücüler de otomobillere müdahale etmeksizin direksiyon başındaydılar.

Volvo ve araba otomasyon şirketi Ricardo, arabaların bir öndeki aracı gerçek trafikte nasıl izlediğini görmek için bu testi yaptı. Sadece öndeki kamyon şoförü arabayı kullanıyor. Vites değiştirme, direksiyon hakimiyeti, frenleme ve ivmelenme kontrolü tümüyle aracın kendisinde. Test yolculuğu sırasında araçlar, aralarında 5-15 metre arasında mesafe kalacak şekilde ilerlediler.

Gelecekte bu şekilde araç güvenliğinin arttırabileceği, yakıt tüketimi ve bağlı olarak egzos emisyon oranının düşürülebileceği belirtiliyor.

 

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu