Biyolojiİlginç BilimTeknoloji HaberVideobilim

Mikroplarla Pac-Man Oynamak İster Misiniz ?

Herhalde bir çoğumuz efsanevi atari oyunları Pacman ve Futbolu(soccer) biliriz. Peki bu oyunları tek hücreli bir canlı olan Öglena ile oynayabileceğimizi söylesem ne derdiniz ? Stanford’dan bilim insanları mikroskopik dünyaya daha yakından bakabileceğimiz bir akıllı telefon mikroskopu geliştirerek, mikroplarla Pac-Man ve futbol gibi atari oyunlarını oyunları oynayabilecek hale getirdi. Gerçekten tuhaf değil mi ? Pac-Man oyunu ilk kez mikroskopik ölçekte yeniden yaratıldı. Bu yılın başlarında College of Southeast Norway Üniversitesi’nden bilim insanları 1mm genişliğinde neon replikasını yaptılar ve onu mikroplarla doldurdular. Fakat hücreler 3D ortamda bağımsız hareket ediyorlardı, işte bu aşamada Stanford ekibi daha interaktif bir yaklaşım izledi.

Latincesi “oyna” veya “oyun”ndan gelen LudusScope oyunculara mikroskopik dünyayla etkileşime girmenin yollarını sunuyor. Norveç araştırması gibi tek hücreli Öglena’lar LED’lerle aktive edilerek hareketleri sağlanıyor. Aynı inşa oyunları gibi , kullanıcılar organizmalara, mikroskop birleştirmeyi ve elektronik devrelerle ilgili yoğun bir eğim alıyorlar.
“Mühendislik ya da programlama gibi alanlarda ilgi çekici oyuncaklar var.Bu sayede çocukların ilgisi bu alana çekilebiliyor , fakat mikrobiyolojide aynı sınıfa giren bir oyun yok.Bu projenin başlangıç fikri telefonunuzda yaşayan hücrelerle oyun oynayabilmeniz ilkesine dayanıyor. Ayrıca sonrasında kendi kendinize bir şeyler yapabilir ve kendi enstrümanınızı kurabilirsiniz,” diyor biyomühendislik bölümünde Yrd. Doç. Dr. Ingmar Riedel-Kruse,

Öglena mikroskop lamına yerleştirilerek 4 ledle sarılmış durumda. Mikroplar negatif fototaktik olduğundan led gibi yoğun ışıklardan kaçıyorlar. Böylece mikroplar cep telefonunun üstüne yerleştirilen LudusScope’da yönlendirilebiliyorlar.

Araştırmacılar bu parçaları kullanarak Pac-Man benzeri bir oyun yarattılar, oyuncular mikroplardan birini kullanarak , ışıkları doğru sırayla aktive ederlerse, noktaları toplayabiliyorlar. Ayrıca öglenalar kullanılarak gol atılabilen bir oyunda var.

Her iki oyunda mikroplar ve ortam hakkında bilgi içeriyor. Hareket hızı, görüntü boyutu gibi ögelerin olması oyunu oldukça eğitici kılıyor.

Ekip öğrenciler ve öğretmenler için yararlı kitler üretmek istiyor. İlk kit önümüzdeki yıl çıkabilir.

Kaynak: http://newatlas.com/ludusscope-microscopic-games/45810/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Mikroplarla Pac-Man Oynamak İster Misiniz ? - Herşeyolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.