Sorting by

×
BilimDoğa ve ÇevreGenelMimarlıkMühendislikVideobilim

Water Discus Hotel Dubai ile Rüyalar Gerçekleşiyor

SUALTI2

İş sıradışı tasarımlara gelince sanırım Dubai başı çekiyor. Dünyanın en yüksek binası Burj Kalifa’ dan, denizde yer alan süper lüks adalara, Burj Dubai adı verilen 7 yıldızlı otele kadar pek çok lüks ve sıradışı mimari projeye ev sahipliği ediyor.

Bu nedenle mimarları yapımı yine oldukça zor olan, yarısı suyun altında olan deniz tabanı manzaralı olan bu oteli yapması kaçınılmaz oldu. ‘Water Discus Hotel’ uzay gemisi şeklinde suya oturtulmuş şekilde duruyor.Tasarımcılar, Derin Okyanus Teknolojisi (Deep Ocean Technology-DOT) kullanarak yaptıkları otelin okyanusun derinliklerini keşfetmek isteyen tatilciler için iyi bir alternatif olmasını umuyorlar.

Otel isveçli şirket BIG InvestConsult tarafından geliştirildi. Yeni geliştirilen teknolojilerle otelin okyanusun kalbi niteliğindeki otel sadece dalmak isteyenler için değil, ayrıca süper lüks tatil arayışı içinde olanlar için iyi bir alternatif olacak.

Otel iki diskin birleştirilmesiyle oluşuyor, diskin biri suyun üstünde, diğeri suyun altında olmak üzere, asansörleri taşıyan üç ayak üzerinde duruyor.

Üstteki diskte yüzme havuzu, restoran ve devasa bir havuz var. Ayrıca otelin tasarımı tsunami ve her türlü felakete uygun olarak yapılmış. Tehlike anında alttaki diskte yüzeye çıkıyor.

 

Odalar suyun 10 metre altında yer alıyor. 21 otel odası dalış merkezi ve bara bitişik şekilde duruyor. Özel bir ışıklandırma sistemi ve odalardaki son teknoloji en küçük yaratıkları büyüterek görmeyi sağlıyor. Ayrıca otelde her türlü güvenlik önlemi alınmış.

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/travel/article-2138828/Dubai-underwater-hotel-Emirate-plans-hotel-rooms-10m-surface-sea.html

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu