ElektronikGenelTeknoloji HaberYeni İcatlar

LG Display’den Duvar Kağıdı OLED TV

duvar kağıdı oledtv

Sadece birkaç yıl önce kavisli OLED  TV ‘lerle tanışmışken, gelecekte televizyonların aynı duvar kağıdı kullanılabileceği öngörülmüştü. İşte LG Display, Samsung ve Sony’yi OLED TV konusunda geride bırakarak duvara sanki duvar kağıdı gibi fakat buzdolabında magnetler gibi yapışabilen bir OLED panel yapmayı başardı. Geçtiğimiz hafta G. Kore Seul’de tanıtılan OLED panel, duvar kağıdı gibi bir televizyon hayalimizi gerçekleştiriyor.

LG Display’in tanıttığı 55 inçlik OLED duvar kağıdı sadece 0,97 mm yani 1 mm ‘den bile ince ve sadece 1,9 kg ağırlığa sahip. Daha önce çıkan LG OLED TV 4,3 mm kalınlığındaydı. Esnek olan bu panel manyetik bir mat sayesinde duvara yapışabiliyor.

Samsung ve Sony OLED yarışında geride kalırken, LCD teknolojisinin evrimi olarak görülen kuantum dotlara umut bağlıyor. LG Display’ın müdürü Yeo Sang-deog bu yılın sonlarına doğru OLED üretiminin talebe bağlı olarak artacağı görüşündü. LG Display Dell,ASUS ve Apple gibi büyük firmalara panel sağlayan büyük bir şirket.

Bu yılın başlarında LG 55,65 ve 77 inçlik OLED panelleri piyasaya sürmüştü. Ülkemizde 55 inçlik kavisli OLED TV olarak satılırken, şirket yakında 99 inçlik dev bir OLED TV’yi piyasaya süreceğini belirtiyor. Ayrıca LG Display’ın müdürü Yeo Sang-deog , sadece büyük televizyonlar değil, şeffaf katlanabilir ve esnek küçük ekranların giyilebilir cihazlar  ve otomobil panellerinde kullanılacağını belirtiyor. Plastik  OLED teknolojisi sayesinde bilim-kurgu filmlerinde kullanılan katlanabilir ekranlar gerçek hayata geçecek.

Yeo OLED panellerde bu yıl 600,000 , gelecek yol 1,5 milyon ünite satışa ulaşmayı planlıyor. LCD ekranların 10 yılda ulaştığı randımana OLED’lerin 1,5 yılda ulaşması planlanıyor.

Duvar kağıdı gibi duvara yerleştirilen ekranlar çok ilgi çekici olmasa da , buzdolabı magneti gibi duvara yapışabilecek esnek OLED TV’lerin popüler olacağı kesin.

Kaynak : http://www.gizmag.com/lg-display-magnetic-wallpaper-oled-tv-panel/37626/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu