Sorting by

×
Alternatif EnerjiMühendislikTeknoloji HaberYeni İcatlar

Kaybolan Enerjiyi Geri Kazanacak Amortisör Üretildi

Düşünün ki arabanızın amortisörleri, kaybolan enerjiyi depolayarak aracınızın bataryalarını ve kliması gibi sistemleri şarj ediyor. İşte Huddersfield Üniversitesi’nden bir araştırmacı gerçek dünyada test edilebilecek yeni bir sistemin prototipini üretti. Sistemin teknolojide bir devrim yaratacağı düşünülüyor.

Ruichen Wang doktora projesi olarak tasarladığı sistemi araştırma olarak yayınladı.  Energies dergisinde yayınlanan araştırmada, sistemdeki rejeneratif hidrolik şok sisteminin analiz ve testinden bahsediliyor. Kendisi makine mühendisi olan Dr. Wang doktora hocalarının tavsiyesiyle araçların amortisöründe kaybolan enerjiyi geri kazanacak bir sistem tasarladı.

Günümüz araçlarında frenlerde oluşan enerji bataryaları şarj etmek için kullanılabiliyor. İşte bu fikirden yola çıkan araştırmacı aynı şeyi süspansiyonlara uygulamaya karar verdi. Cihaza dair matematikler, bilgisayar testler ve tasarım sağlandıktan sonra, Dr wang kullanıma hazır bir prototip üretti. “Sonuç olarak teorik-tahmin model ve deneysel çalışmalar birbirini doğruladı,” diyor Dr. Wang.
Bu sistem özellikle hibrit araçlarda enerjinin geri kazanımı için kullanılarak yakıt tüketimini azaltarak, menzile katkıda bulunabilir. Tabi karbondioksit salınımı da azalarak daha çevreci araçlar üretilebilir.

Araştırmanın sonraki aşamasında Dr. Wang sistemi endüstriyel bir partnerle deneyecek. Teknoloji trenlerde de kullanılabilir. Böylece trenlerin damperleri ucuz yolla kontrol edilebilir.

 

More information: Ruichen Wang et al. Modelling, Testing and Analysis of a Regenerative Hydraulic Shock Absorber System, Energies (2016). DOI: 10.3390/en9050386
Kaynak: http://phys.org/news/2016-10-breakthrough-harvesting-energy-automotive-absorbers.html#jCp

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Kaybolan Enerjiyi Geri Kazanacak Amortisör Üretildi - Herşeyolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu