Elektronikİklim DeğişimiTeknoloji HaberVideobilim

Airbus’ ın Elektrikli Uçağı E-Fan Kamuya Açık İlk Uçuşunu Yaptı

e-fan-elektrikli uçak-Gerçek Bilim

Son yıllarda yapılan elektrikli uçaklar rekor üstüne rekor kırarken , Airbus’ın elektrikli uçağı E-Fan ilk halka açık uçuşunu başarıyla tamamladı. Airbus bu uçakta kullandığı teknolojiyi diğer elektrikli uçakları için baz alacak.

Airbus Grup (önceden EADS) tarafından geliştirilen ve Avrupa havacılık firmaları tarafından geliştirilen uçağa daha önce 11 Mart 2014’ de kamuya açık olmayan bir uçuş yapmıştı. Daha önceki Airbus’ın Cri-Cri elektrikli uçağından evrilen bu proje, E-Fan ‘ da daha gelişmiş batarya ve elektrik yönetimiyle geliştirildi.

Tümüyle kompozit malzemeden üretilen E-Fan 6,7 metre uzunluğunda ve 9,5 metre kanat genişliğine sahip. 60 kW güçle çalıştırılan iki elektrik motoru uçağa sanki oyuncakmış görünümü veriyor.

KOKAM (Kore malı) tarafından üretilen bir grup 250 V’luk lityum iyon polimer bataryaya sayesinde güçlü fanlar uçağı kaldırmaya yetiyor. Bu piller kanatların içinde özel bir bölümde dururken, uçağı 1 saatliğine uçurabiliyor ve 1 saatte şarj oluyor. En çok endişe edilen havada şarj bitmesi problemi ise yedek batarya sayesinde acil inişlere imkan veriyor.  E-Fan’ daki enerji yönetimi sağlayan anahtar teknoloji E-FADEC sayesinde elektrik sistemleri otomatik olarak kontrol ediliyor. Airbus bu sayede E-Fan’daki sistem kontrollerini eğitim uçağı gibi kullanılacak şekilde kolaylaştırmış.

Diğer ilginç bir detay ise uçaktaki üç tekerden farklı olarak 6 kW gücünde motora sahip özel kıç motoru. Bu motor oldukça ilginç gözüksede bu uçağı taksileme sürecinde ve de kalkışta 60 km hız çıkması için gerekli gücü sağlıyor.

Airbus Grup E-Fan’ı ILA Berlin ve Farnborough Hava Şovu’nda sergilemeyi planlıyor. Airbus ayrıca bu uçağın 2 ve 4 kişilik modellerini üretmeyi planlıyor. 2 kişilik olan E-Fan 2.0 elektrikli çalışacakken, e-Fan 4.0 hibrit motorla çalışarak menzili arttıracak.  Videoda uçağın uçuşunu görebilirsiniz. Sıfır emisyon ve sessizliğiyle ön plana çıkan uçak geleceğe dair ipuçları vermekte.  Bakalım gelecekte büyük uçaklarda elektrikli olabilicek mi?

Kaynak : http://www.gizmag.com/e-fan-airbus-electric-plane/31823/

http://youtu.be/qfBfZJBQH_I

 

e-fan-16

 

e-fan iki ve dört kişilik

e-fan-5

e-fan-1

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.