Sorting by

×
Doğa ve Çevreİklim DeğişimiKimyaMatematikMühendislik

Daha Verimli ve Temiz Lignin Katkılı Jet Yakıtı Geliştirildi

Washington State Üniversitesi’nden bilim insanları, bitkilerden elde edilen lignini kullanarak, jet yakıtlarının performansının ve veriminin arttırılabileceğini keşfetti. Fuel dergisinde yayınlanan araştırmada lignin organik polimeriyle daha çevreci ve verimli yakıt üretmenin ilkeleri anlatıldı.

Lignin bitkileri dayanıklı ve odunumsu yapan organik polimerdir. Bir dizi test ve tahminler sonucunda araştırmacılar jet motorunu çalışmak için kritik olan yakıt spesifikasyonlarını ortaya koydu. Araştırma sonucunda bu sürdürülebilir yakıtın diğer biyo yakıtlarla karıştırılarak, petrol türevleriyle değiştirilebilir olduğunu ortaya koydu.

https://2b089cdd9e62e2b607814f2c4c9b3ed2.safeframe.googlesyndication.com/safeframe/1-0-38/html/container.html “Lignin jet yakıtının test ettiğimizde bazı enteresan sonuçlar elde ettik. Sadece enerji yoğunluğu ve içeriği arttırmakla kalmadı ayrıca tümüyle aromatiklerle değiştirilebilir olduğunu bulduk. Yani havacılığın gerçek problemini görebilirsiniz,” diyor Washington State Üniversitesi’nden Prof. Bin Yang.

“Aromatikler kurum emisyonların arttırmakla ilişkili olduğu kadar uçakların arkasında kalan izlerle de ilişkilidir ki bu gazların karbon dioksitten daha fazla iklim değişimine katkısı olduğu tahmin edilmektedir. Aromatikler halen bugün yakıt üretiminde kullanılıyor çünkü halen çözülmesi gereken bazı problemler var. Çünkü aromatikler jet yakıtının istenilen yoğunluğa ulaşmasını sağlarken, diğer sürdürülebilir teknolojiler bunu sağlayamıyor. En eşsiz özellikleri metalleri birleştirmek için kullanılan O ringleri şişirme kabiliyetleri ve bunu çok iyi beceriyorlar, diyor WSU-Pasifik Kuzeybatı Ulusal Laboratuvarı Biyoürünler Enstitüsü direktör yardımcısı ve Daytona Üniversitesi’nden Joshua Heyne.

“İnsan sağlığına en az etkide bulunacak şekilde, sürdürülebilir ve güvenli bir şekilde uçmak istiyoruz. Asıl soru ise, nasıl daha ekonomik bir şekilde yapabileceğimiz,” diye ekliyor Heyne.

Yang tarımsal atıklardan elde edilen lignini, lignin jet yakıtına dönüştürebilecek bir proses geliştirdi. Bu türde sürdürülebilir bir yakıt sayesinde havacılık endüstrisinin fosil yakıta olan bağımlılığı azaltılırken, yüksek çevre standartları karşılanabilir.

Washington State Üniversitesi’nin geliştirdiği lignin tabanlı jet yakıtı sayesinde performans, verim ve de düşük emisyon anlamında büyük fırsatlar doğabilir. Lignin katkılı yakıt sayesinde aromatiklerle kıyaslanabilir bir macun şişme hacmi kalitesi yakalanabileceği düşünülüyor. Yeni prosesin hem daha temiz hem de daha yüksek enerjili jet yakıtı üretmeyi mümkün kılabileceği belirtiliyor.  

Kaynak: https://techxplore.com/news/2022-04-lignin-based-jet-fuel-power-pollution.html

Referans: Zhibin Yang et al, Lignin-based jet fuel and its blending effect with conventional jet fuel, Fuel (2022). DOI: 10.1016/j.fuel.2022.124040

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu