Sorting by

×
Doğa ve Çevreİlginç BilimTıp ve SağlıkVeterinerlik

Özel Eğitimli Köpekler, Koronavirüs Hastalarını Koklayarak Test Edebilir

Özel eğitimli köpekler sayesinde hastalarda koronavirüs testi yapılabilir. Özellikle dünyada koronavirüs testinin yetersiz kaldığı durumlarda , eğitimli köpeklerin üstün koku alma duyusu sayesinde saatte 750’ye kadar insan test edilebilerek ön tanı konulabilir.

Durham Üniversitesi Londra Hijyen ve Tropik Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar ve Medical Detection Dogs adı verilen kar gütmeyen bir organizasyon, koronavirüs pandemisinde köpeklerin üstün koku alma kabiliyetinin kullanımını araştırıyor.

LSHTM tarafından Mart ayında yapılan basın duyurusunda; deneysel bir projede, köpeklerin diğer hastalıklar gibi COVID-19’u da tespit edip edemeyeceği araştırılıyor.

Eğer başlangıç denemeleri başarılı olursa, 6 köpeğin eğitilmesi planlanıyor.

Yapılan denemelerde koronavirüs hastalarının yüz maskeleri koklatılarak , COVID-19’a özgü ve köpeklerin koklayabileceği bir koku tanımlatılmaya çalışılacak.  

Eğer köpekler koronavirüsü algılayabiliyorsa deney birkaç hafta sürecek. LSHTM’Den hastalık kontrol departmanının şefi James Logan:” COVID-19’un kokusunu tespit etmede henüz başlangıçtayız. COVID-19’a özgü bir koku var mı, yok mu bilmiyoruz fakat diğer solunum hastalıklarında vücudun kokusunun değiştirdiğinden, bir şansımız olduğunu düşünüyorum. Tabi ki koku değişiyorsa köpekler bunu tespit edecektir. Bu yeni teşhis yöntemi, devrimsel bir değişim yaratabilir,” diyor.

Tıbbi keşif köpekleri kanser,sıtma ve Parkinson gibi sağlık problemlerini tespit etmek için kullanılabiliyor.

Tıbbi Keşif Köpekleri Yardım Derneği’nden CEO, Claire Guest Mirror’a verdiği demeçte; ” Köpekler insan hastalıklarını tespitte zaten inanılmaz başarılara imza atıyor ve köpekleri COVID-19’un kokusunu almak için eğitebileceğime inanıyorum.” diyor

“Kaynaklar ve test kitleri az olduğunda, yüzlerce kişi tek seferde test edilemez. Fakat köpekler 750 kişiyi hızla test edebilir. İşte test sonuçlarına bakarak kimin test edilmesi gerektiğini ve izole edilmesi gerektiği belirleyebilir ve yayılmayı durdurabiliriz.”

Kaynak: Business Insider.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu