BiyolojiDoğa ve ÇevreMakaleler

Tohumun Çimlenmesini Engelleyen Dinlenme Özelliği 360 Milyon Yıldır Var

dormansi-gerçek bilim

Uluslararası bir ekip Granada Üniversitesi’yle  birlikte koordineli olarak gerçekleştirdikleri bir araştırmada, tohumun uygun olmayan şartlarda çimlenmesini engelleyen tohum dinlenmesi(dormansi) özelliğinin 360 milyon yıl önceki tohumlarda tespit ettiler.

Tohumun uygun olmayan şartlarda çimlenmemesi yıllardır tabiatçıların ilgisini çeken bir konudur. Dormansi diye adlandırılan bu özelliğin birçok türü vardır ve bunlardan bazıları diğerlerinden daha ince şekilde çevre koşulları ile modüle edilir. New Phytologist dergisinde yayınlanan bir çalışmada, bilim adamları eşsiz bir veri grubu kullanarak tohum dormansisindeki evrimi inceledi. 14.000’den fazla dormansi türü dahil. 60’lı yıllardan bu yana yapılan çalışmalarda çalışmanın sonuçlarını Carol ve Jerry Baskin yayınladı.

Araştırmacılar yaptıkları analizler sonucunda dormansinin ilk tohumlar kadar eski olduğunu tespit ettiler.

Yeni Türün Üretimi 

Bu projenin sonuçlarından biri dormansi olmayan bitkiler çeşitlilik için daha az eğilim göstermektedir.

“Dormansi sadece belirli koşullar altında bitki çimlenmesini engeller. Bu da çok sıcak ya da çok soğuk bir havada tohumlar çimlenemez demek değildir. Örneğin kışın birkaç sıcak günde ya da yaz fırtınasından sonra tohumlar çimlenebilir,” diyor Granada Üniversitesi’nden araştırmacılar.

Tüm bitkilerin dormant tohumları vardır. Onların tohumları elverişli koşullara maruz kaldığında çimlenmeye başlar. Bunun yanı sıra bu bitkiler doğal seçilim sonucunda türlerini kurtarmış olurlar.

Rubio de Casas’a göre;  “Dormansi hali ekim tarihi içinde bir hayli önemli bir parametredir.”

Kaynak : 

http://www.sciencedaily.com/releases/2014/11/141119101922.htm

Araştırma Referansı : 

Willis; C.G.; Baskin; C.C.; Baskin; J.; Auld; J. R.; Venable; D. L.; Cavender-Bares; J.; Donohue; K.; Rubio de Casas; R. & The NESCent Germination Working Group. Seed dormancy and diversification: Environmental cues, evolutionary hubs, and diversification of the seed plants. New Phytologist, 2014; 203 300-309

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.