Sorting by

×
Deneyselİlginç BilimMekatronikTeknoloji HaberVideobilim

Dünyanın En Küçük Uzaktan Kontrollü Robotu Yapıldı

Northwestern Üniversitesi’nden bilim insanları, sadece yarım mm büyüklüğünde dünyanın en küçük uzaktan kontrol edilebilen ve yengeç gibi yürüyen robotunu üretti. Bu mikro makineler hidrolik veya elektrik düzenekler olmadan, bükülebiliyor, esneyebiliyor, sürünebiliyor, yürüyebiliyor, dönebiliyor ya da zıplayabiliyor.

Bu minik robotlar şekil-hafızalı malzemeler kullanılarak üretiliyor. Bu alaşımlar ısıtıldığında istenilen hızla geri dönüyor. İnce kaplanmış cam, ısı ortamdan kaldırıldığında, elastik olarak önceki deforme şekline geri dönüyor.

Isıyı taramalı lazerle yengeç şeklindeki robotlara doğrudan göndererek kontrol sağlanıyor. Robotlar çok küçük olduğundan, ısı çok hızlı yayılıyor. Hatta ısı o kadar hızlı yayılıyor ki saniyede 10 döngü hızına ulaşıyor. Lazerin yönlendirilmesiyle robot yengeç de o yöne yönlendiriliyor. Örneğin, sağa yönlendirildiğinde sağa gidiyor, sola yönlendirildiğinde sola gidiyor ve bunu sadece ayak hareketlerinin zamanlamasıyla yapıyor. Ekip robot yengeçlerin ortalama hızını, vücut uzunluklarının yarısı kadar ölçtü.

Sonrasında araştırmacılar farklı geometriler de denedi. Suda yürüyen tripod yapılar taramalı lazerin döndürülmesiyle, indükte olarak yay gibi küçük sıçrayışlar yapabiliyor. Diğerleri ise bükülme,dönme gibi ve farklı hareketler yapabilme kabiliyetine sahipler.

Üretim prosesi ise gerçekten şova dönüşüyor. Ekip robotları düz yapılarda ısıtılmış halde üretiyor. Sonra bu düz yapıların sadece ayak kısımları lastik substrata yayılıyor. Sonrasında lastik gevşetilerek, robotun ayak izlerine küçültülüyor. İşte bu robotun yüzeyde kalkmasına neden olarak sonunda 3 boyutlu soğutulmuş şekline sokuyor ve sonunda cam kaplama uygulanıyor. Böylece robotlar ısıtılana kadar şekillerini koruyor.

Bu deneysel çalışmayı yöneten Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Profesörü John A. Rogers, “Robotik, heyecan verici bir araştırma alanı ve mikro ölçekli robotların geliştirilmesi, akademik araştırmalar için eğlenceli bir konu. Mikro robotları, endüstrideki küçük yapıları, makineleri onaracak veya bir araya getirecek ajanlar veya tıkanmış arterleri temizleyecek, iç kanamayı durduracak veya kanserli tümörleri minimum invazif prosedürlerle ortadan kaldırabilen cerrahi asistanlar olarak hayal edebilirsiniz “diyor.

Bu robotları insan vücudu gibi küçük bölgelerde hareket ettirmek istersek, elbette bu kolay olmayacaktır. İşte bu aşamada daha yapılacak çok iş var.

Rogers robotların yengeç şeklinde tasarlanmasının tamamen öğrencilerinin fikri olduğunu da belirtiyor. Videoda bu yaratıcı çözümü görebilirsiniz.

Kaynak: https://newatlas.com/robotics/tiny-crab-robot/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu