Sorting by

×
BilimGenelHaberlerİlginç BilimUzay-Zaman

41 Yeni Dış Gezegen Keşfedildi

İki yeni çalışmayla 41 yeni geçiş gezegeni 20 yıldızlık sistemde keşfedildi. Bu sonucun Kepler teleskopunun onayıyla artabileceği belirtiliyor.

Gezegenlerin dünyanın büyüklüğü ile çapının yedi katına kadar değiştiği ve bir sisteminde  3 gezegeni olduğu belirtildi. 5 gezegen ise birbirinden bağımsız olan bu  iki çalışmada da geçiyor.

Bu gezegenler Geçiş Zamanlama Varyasyonları’yla( Transit Timing Variations TTV) doğrulandı. Kapalı bir sistemde gezegenleri çekim kuvvetleri, yörünge boyunca onların hızlanmasını veya yavaşlamasını sağlıyor. TTV iseaynı sistem içindeki  ikili geçiş gezegen adaylarının, onların kütlelerini göstererek, sonuca ulaşılmasını sağlıyor. TTV yöntemiyle pek çok yeni gezegenin onaylanabileceği belirtildi.

Kepler uzay teleskopuyla daha pek çok gezegenin keşfedileceği belirtiliyor.

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/2012/08/120823150403.htm

 

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu