Sorting by

×
MekatronikÜtopyaUzay-Zaman

NASA UZAY KEŞİFLERİNİ DESTEK İÇİN 8 ROBOTİK PROJEYE FON SAĞLAYACAK

NASA 8 geliştirilmiş robot projesini 2.7 milyon dolarla ödüllendirerek, uzayı keşfetmede öncü olacak bu projeleri desteklediğini resmen duyurdu.

Projeler gönderilen gezginlerde (Rover) yeni teknolojilerde insansı robotlara kadar pek çok alanı kapsıyor.  14 Eylül olarak adlandırılan yeni mücadelede robotların uzayda ve NASA fabrikalarında kullanımı için geliştirilmesi gerektiği NASA yetkilileri tarafından belirtiliyor.

“Uluslararası Robotik Girişimi ile yapılan işbirliği sonucunda seçilen bu yeni projeler NASA’ nın 2025 yılında planladığı göktaşı görevi ve Mars’ta insanlı keşif için destek sağlayacak,” diyor NASA şef teknolojisti Mason Peck

Kazanan teklifler 150000 dolarla 1 milyon dolar arası ödül alacak, finalde yarışacak. Projeler ise :

“Zararlı ortamlarda İnsan Avatar Robotlarıyla keşif” J. Pratt,Araştırmacı , Florida Institute of Human Machine Cognition, Pensacola

“ Sıradışı bir Enerji ile Çalışan Hissetme ve Kontrol Gelişimli Ayak Protezi Simülatörü H. Herr, Araştırmacı,(MIT) Massachusetts Institute of Technology, Cambridge.

“Uzun Mesafede Geometrik Olmayan Bölgelerin Zararlarına Karşı Tahmin Yapabilen Güvenli Gezgin” R. Whittaker, Araştırmacı , Carnegie Mellon University, Pittsburgh.

“ Robotların Aktif Yüzeylerde Basitleştirilmiş Dokunma Geribeslenmeleri, “S. Bergbreiter, Araştırmacı, University of Maryland, College Park.

“ Güvenli, Güçlü ve Etkili İnsansı Robotlar için Aktüatörler.” S. Pekarek, Araştırmacı, Purdue University, West Lafayette, Indiana.

“Zor Araziler İçin Tüm Vücut Telemanipülasyonla El Exoskeletonu Kullanan Hayal Eden  İnsansı Robot “ L. Sentis, Araştırmacı, University of Texas at Austin.

“Uzay Uygulamaları için Uzun, İnce Tüm Robotlar,” I. Walker, Araştırmacı, Clemson University, Clemson, South Carolina.

“ Esnek Materyalleri Seyrek Kodlamayla Manipule Etmek.” R. Platt, Araştırmacı, State University of New York, Buffalo.

Gelişmiş robotik sistemler NASA için oldukça önemli, insan kontrolüne ihtiyaç duymayan robotlar gibi gelecek keşiflerde robotlar oldukça önem taşımakta. NASA aktif olarak insanlarla beraber çalışacak, tehlikeli veya sıradan işlerde insanlara yardım edecek robotlar geliştirmek için uğraşıyor.

Örneğin; NASA 2.5 milyon dolar harcadığı yeni robotu Robonaut 2’yi geliştirmek için General Motors’ la beraber çalışıyor. Bu robot astronotlarla beraber yörünge laboratuarında asistan olarak çalışacak ve karışık angarya işleri kusursuzca yapacak.

 

 

 

Kaynak: http://www.nbcnews.com/technology/futureoftech/nasa-funds-8-robotics-projects-push-frontiers-space-exploration-1B5968514?ocid=twitter

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu