Sorting by

×
BiyolojiDoğa ve ÇevreFizikİlginç BilimKimyaMakalelerÜtopyaVideobilim

Görünmez Deniz Safiri’nin Sırrı Çözüldü

Bilim dünyasında her geçen gün görünmezlik denemeleri yapılsın dursun , erkek deniz safirleri görünmezlik özelliğine çoktan sahipler. Tropikal ve alt tropikal sularda yaşayan karınca boyundaki bu kabuklular Sapphirina kopepodlar olarak da biliniyor, parlak bir renge sahip olsalar da onları görmeniz için doğru yönden ışık tutmalısınız. Parlak bir maviden, kırmızıya ve hatta altın rengine sahip olan türleri olan bu canlılar görünmez olabiliyorlar. Bilim insanları bu canlıların mikroskopik kristal tabakalara sahip olduklarını biliyordu, aynı peteği gibi sıralanan bu yapılar, kopepodların bu optik hileyi yapmasını sağlıyor. Araştırmacılar farklı renkteki, erken kopepodların ışık yansıtmasını ölçtü ve sitoplazma yuvasındaki kristal plaka tabakalarının kalınlığını ölçtü.İşte onda sadece sitoplazma tabakalarının değil, yansıtılan rengin değiştiğini buldular. Farklı kopepodların kristal dizilimlerinin hepsi yaklaşık 70 nm çıkarken, sitoplazma boşluklarının 50 ila 200 nm arasında değiştiğini buldular. Araştırma Journal of the American Chemical Society dergisinde yayınlandı.

Ayrıca türlerden birine 45 derece açıyla ışık geldiğinde , uv görünür bölgenin dışına çıkarak, hayvanın kendi kendini nerdeyse görünmez kıldığını gösterdi. Bu bulgular sayesinde yansıtıcı boyalar ve optik aynalar gibi teknolojilerde geliştirilmeler olabilir. Tabi görünmezlik de cabası.

Kaynak : ScienceMag

 

erkek deniz safiri

deniz safiri

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu