Sorting by

×
FizikKimyaÜtopya

Romanya’da 64 Yıldır Bitmeyen Karpen Pili Fizik Kanunlarına Meydan Okuyor

Romanya Dimitrie Leonida Ulusal Teknik Müzesi’nde 60 yıldan uzun bir süredir bitmeyen bir pil olduğunu biliyor muydunuz? Cep telefonumuzun şarjı bile öteki gün biterken, Vasile Karpen  1950′ de yaptığı pil bugün halen iyi durumda ve çalışıyor. Müze Müdürü ve Mühendis Nicolae Diaconescu bu durum için; ” Bu durum benim için bile halen kabul edilebilir bir şey değil, sonsuz bir jeneratör üretme fikri ne kadar saçma gelse, bu pil gerçekten mevcut,” diyor.

Müzenin kaynakları oldukça sınırlı olduğundan pil halen sergilenecek kadar bir güvenlik sistemiyle donatılamadı. Bundan 64 yıl önce pilin muciti Karpen, bu pilin sonsuza kadar çalışacağını söylemişti. Öyle gözüküyor ki, mucit haklı. Karpen sonsuz hareket makinesi ya da bitmeyen pil, bugün halen yöneticinin ofisinde saklı  kapılar arkasında korunuyor.

1922′ de patenti alınan bitmeyen pil bilim adamları tarafından halen tam olarak açıklanamıyor. Vasile Karpen’in pili nasıl ürettiği halen muallakta.

Karpen pili prototipi 1950’de tamamlandı. Birbirine bağlı iki seri elektrik jeneratörü ve küçük bir galvanometrik motor hareketiyle çalışan pil oldukça ilginç aslında. Motor bir anahtara bağlı bıçağı hareket ettiriyor. Her yarım dönüşte bıçak devreyi açıyor ve diğer yarım dönüşte kapatıyor. Bıçağın dönüş süresince pil tekrar şarj olacak süreyi sağlıyor ve bu esnada yeterli polarlık yeniden kuruluyor.

Motor ve bıçaklar sayesinde karpen pili gerçekten enerji üretiyor ve daha fazlasına ihtiyaç duyulmuyor. Bugün gelinen teknoloji sayesinde bütün parametreler daha düzgün bir şekilde ölçülebiliyor.

Romanya gazetesi ZIUA(Gün) , müzeye giderek Karpen pili için, Nicolae Diaconescu ile röportaj yaptı. Müze müdürü Karpen Jeneratörünü (Pili) güvenli bölmesinden alarak uzmanlara ölçüm yapmaları için şans verdi. 27 Şubat 2006′ da uzmanların multimetreyle yaptıkları ölçümler sonucunda pillerin 1950′ de ilk yapıldığında  ürettiği 1 voltu halen verdiğini gördüler. Böylece Karpen jeneratörü efsanesi doğrulandı.

Karpen pili normalde bildiğiniz pillere pek benzemiyor. Karpen pili yüksek saflıkta sülfürik asitin içine daldırılmış biri altın diğeri platin iki elektrottan oluşuyor. Diaconescu’ya göre bu alet daha büyük boyutta üretilerek daha fazla güç sağlanabilir.

Daha önce Karpen Pili Parsi, Bükreş, Bologna, İtalya’da bilimsel konferanslar da tartışıldı. Ayrıca Bükreş Politeknik Üniversiteis, Brasov Üniversitesi gibi pek çok yerde konuşulmuş olmasına rağmen halen kesin olarak açıklanamadı.

” Daha önce Fransızlar bu baba mirası objeyi 70 ‘lerde almak istediler. Fakat müzemiz korumaya devam etti. Aslında zamanla pil bitti ama bu daimi hareket jeneratörü her seferinde pili şarj ederek, efsanevi bir doğuş sağladı,” diyor  Diaconescu.

Bazı bilim adamları cihazın ısı enerjisini mekanik işe dönüştürdüğünü düşünse de Diaconescu bu teoriyi onaylamıyor.

Bazılarına göreyse Karpen’in teorik çalışmasında, bu pil termodinamiğin ikinci prensibine aykırı olarak çalışıyor. Yani ısı enerjisinin , mekanik işe dönüştüğünü ve ikinci dereceden devirdaim makinesini kastetmiş olabilir. Fakat diğerleri kanunun bu şekilde genelleştirilmesini ve sıfır noktası enerjisinin uygulamasını kabul etmiyor.

Eğer Karpen gerçekten haklıysa 2. prensip %100 doğrudur, ve karpenin jeneratörü ya da pili fizik teorilerinin devrimine ışık tutabilir. Müzenin halen yeterli bütçesi olmadığı bu nedenle sergilemek için güvenliği sağlamayacağı belirtiliyor.

Karpen pili’ni yakından görmek iyi olurdu herhalde …

Ayrıca Karpen Piliyle alakalı matematiksel bir modelleme araştırması var .

Kaynak : http://www.greenoptimistic.com/2010/12/25/karpen-pile/#.UuEW59Jajct

Vasilescu-Karpen
Vasilescu-Karpen Bitmeyen Pilin Muciti

vasilescu karpen bitmeyen pil-gerçek bilim

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Bana kalırsa bu bir “hoax” yani yanıltıcı bilgi. Şu cümleyi orjinalden okuduğunuzda sizin çeviriniz ile örtüşmüyor;

  “Bazılarına göreyse Karpen’in teorik çalışmasında, bu pil termodinamiğin ikinci prensibine göre icat edildi.”

  Orjinali : “According to some who studied Karpen’s theoretical work, the pile he invented defies the second principle of thermodynamics”

  Burada; teori üzerinde çalışan bazılarına göre Karpen’in icat ettiği pilin termodinamiğin ikinci prensibine aykırı olduğu söyleniyor.

  Bence de öyle. Bu çok uzun süre dayanan bir pil de olabilir. İyi yapılmış bir AA pil bile 20-30 yıl dayanıyor.

  “Güvenlik sağlanamadığı için sergileyemiyoruz” yaklaşımı da komik ve aslında aldatmacayı işaret ediyor bence…

  Internet üzerinden yaptığım aramalarda da doğru düzgün kanıt göremedim. Zaten böyle bir şey olsaydı, emin olun dünya yerinden oynardı…

  1. Haklısınız bu çeviri biraz aceleye geldi, düzeltmeyi yaptım, ilginizde dolayı teşekkür ederim. Bence de pili dışarda neden sergilemediklerini anlamadım. Bu pil hakkında baya konuşuldu. Umarım bir aldatmaca değildir. Fakat pek çok kaynakta geçtiğinden pil zaten efsane olmuş durumda.

  2. ulkemizdede bir cok ornegi var bitmeyen enerjinin genel olarak ama hic biyer yerinden oynamiyo cunku neden taslar oturmus artik :) oyunu kuranlar kartlari dagitmis ve masanin kazanmasini bekliyo / BU arada bilimle ugrasan veya okuyan ve kendini gelistiren ve bu gelisime acik olan biri bu tur haber veya gelisime acik olmasi gerekir diye dusunuyorum … atomdan meydane gelen bunca seyi gorup bunu abes gormek biemedim :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu