Sorting by

×
BiyolojiDoğa ve Çevreİlginç BilimPaleontolojiÜtopya

Gelmiş Geçmiş En Büyük Kuş 7 metrelik Kanata Sahipti

pelagornis sandersi en büyük kuş

Bilim adamları şimdiye kadar yaşamış en büyük kuş türünün fosillerini tanımladı. Nesli tükenen kuşun kanat genişliğin 6 ila 7,3 metre arasında olduğu tahmin ediliyor. Daha önceki rekor Argentavis magnificens adı verilen kuşa(6m) aitti ve kral albatrosun iki katıydı. Fakat  7 Temmuz 2014  Proceedings of the National Academy of Sciences’da yayınlanan makalede yeni dev kuşun dev boyutuna rağmen ince narin ve verimli bir planöre benzediği belirtiliyor.

1983 yılında Güney Carolina, Charleston’ta topraktan çıkarılan fosil Charleston Uluslar arası Havalimanı işçileri tarafından çıkarılmıştı. Kuş o kadar büyüktü ki, ancak kepçe ile çıkarılabildi. Bugün Charleston Müzesi koleksiyonunda bulunan örnek çoklu kanat,ayak kemikleri ve kafatası ile oldukça iyi korunmuş . Kazıyı yöneten Charleston Müzesi’nden emekli  küratör Albert Sanders ‘ın şerefine Pelagornis sandersi adı verilen kuş 25-28 milyon yıl önce, bölgede insanlardan gelmeden çok öncesinde nesli tükenmiş.

Araştırmacılar kuşun şüphesiz uçtuğunu düşünüyorlar. Kağıt gibi hafif ve boş kemikler kısa ayakları hayvanın karaya uygun olmadığını gösteriyor. Bazı matematiksel modeller hayvanın bu kadar büyük bir cüsseyle uçabileceğini gösterse de halen nasıl havalandığı açık değil.  Dr. Daniel Ksepka , ağırlık,kanat genişliği ve kanat boyutuna bağlı olarak kuşun uçuş performansını tahmin etmeye çalışıyor. Analizler sonucu kuşun yokuş aşağı koşarak aynı bir planör gibi havalanabileceği düşünülüyor. Hesaplamalar kuşun okyanus yüzeyindeki hava akımlarını kullanarak uçabileceğini gösteriyor. Bu sayede kuş aynı bir albatros gibi kanatlarını bile çırpmadan süzülerek uzun mesafeler gidebiliyordu. Kuşun arada suya süzülerek sudaki yumuşakçaları yiyerek beslendiği düşünülüyor.

müze en büyük kuş kafası

 

 

dev kuş

 

Pelagornis sandersi’nin boyutunu kıyaslarsak solda Kaliforniya Akbabası, sağda ise Kral Albatrosu görebilirsiniz. Bu iki kuştan bile büyük bir kuş.

 

Kaynak : phys.org

Araştırma Referansı :

“Flight performance of the largest volant bird,” by Daniel T. Ksepka , PNASwww.pnas.org/cgi/doi/10.1073/pnas.1320297111

Read more at: http://phys.org/news/2014-07-world-largest-ever-bird.html#jCp

 

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu