Biyolojiİlginç BilimMakalelerÜtopyaUzay-Zaman

NASA Satürn’ün Ayı Enceladus’un Okyanusunda Hayat Olabileceğini Açıkladı

NASA Basın Konferansı’nda Satürn’ün ayı Enceladus’ta basit yaşam formları olabileceğini açıkladı. Enceladus’ta bulunan dev buz tabakasının altında bulunan gayzerlerden hidrojen çıkışı olduğu gözlendi. NASA’nın Cassini uzay mekiğinin yaptığı yakın uçuşlar sırasında, Enceladus’un yaydığı buharda hidrojen olduğu keşfedildi. Hidrojen çıkışı ortamda bir kimyasal enerji üretildiğini gösteriyor. Normalde okyanusun dibine ışık gitmiyor fakat bu gayzerlerden gelen termal enerji hayatın oluşmasına ve hatta basit canlıların yaşamasına imkan tanıyabilir.

Enceladus’ta yapılan gözlemler sonucunda çıkan buharın, % 98’si su, % 1 hidrojen ve geri kalanı da karbondioksit,metan ve amonyak karışımından oluşuyor.

Konferansta ayrıca  Hubble teleskopuyla Europa uydusundan alınan görüntülerde benzeri gaz çıkışları gözlendiğini belirtti. Europa’da benzer şekilde okyanus altı suya sahip olduğundan halen araştırılıyor.  Dünyanın iki katı suya sahip olan Europa’da, tuzlu su bulunabiliyor. Elde edilen veriler Güneş Sistemi’nde Dünya dışı hayat olabileceğini gösteriyor.

NASA’nın Cassini Uzay Aracı Hidrojeni Tespit Etti

Araç 2015 Ekim’de yakın bir dalış yaparak , Enceladus’un güney kutbundan yayılan buharda ciddi miktarda hidrojen molekülü olduğunu keşfetti. Cassini aracı üzerinde aynı bir burun gibi çalışan kimyasal bir analiz enstrümanı var. Bu cihazın ismi İyon ve Kütle Spektrometresi’dir. Bu sayede Enceladus’tan yayılan bu gaz taneciklerini analiz ederek, hidrojen olduğunu tespit etti.

Dünya’da hidrojen bulunması, mikroplar için önemli bir besin kaynağıdır. Hidrojen tüketerek, metana dönüştürürler.Gözlenen hidrojenin , benzer hidrotermal sistem tarafından  sağlandığı düşünülüyor.

Bu mikroplar suda çözülmüş hidrojen ve karbondioksiti toplayarak, metanogenez reaksiyonu gerçekleştirerek, metan üretiyor yani Dünya’daki yaşam ağacının kökeni… Eğer Enceladus’ta da benzeri bir reaksiyon gerçekleşiyorsa , bu çeşit mikropların yaşıyor olması gerçekten olasıdır.

NASA bu veriler ışığında Clipper Görevi ile 2020lerde Enceladus’un yüzey analizi için bir uzay aracı göndermeyi planlıyor. Eğer elde edilen bu güçlü kanıtlar ışığında Dünya dışı yaşam ilk kez ortaya çıkabilir.

Kaynaklar : http://www.space.com/36462-cassini-sniffs-candy-for-microbes-on-enceladus-video.html

https://www.sciencedaily.com/releases/2017/04/170413140838.htm

Referans:

  1. J. Hunter Waite, Christopher R. Glein, Rebecca S. Perryman, Ben D. Teolis, Brian A. Magee, Greg Miller, Jacob Grimes, Mark E. Perry, Kelly E. Miller, Alexis Bouquet, Jonathan I. Lunine, Tim Brockwell, Scott J. Bolton. Cassini finds molecular hydrogen in the Enceladus plume: Evidence for hydrothermal processes. Science, 2017; 356 (6334): 155 DOI: 10.1126/science.aai8703
  2. W. B. Sparks, B. E. Schmidt, M. A. Mcgrath, K. P. Hand, J. R. Spencer, M. Cracraft, and S. E Deustua. Active Cryovolcanism on Europa? Astrophysical Journal Letters, 2017; 839: L18 DOI: 10.3847/2041-8213/aa67f8
Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Geri bildirim: NASA Satürn’ün Ayı Enceladus’un Okyanusunda Hayat Olabileceğini Açıkladı - Herşeyolog
  2. Geri bildirim: NASA Satürn’ün Ayı Enceladus’un Okyanusunda Hayat Olabileceğini Açıkladı  – Just for Technology

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu