BiyolojiDoğa ve Çevreİlginç Bilim

Denizin Derinliklerinde 30 Yeni Tür ve En Uzun Deniz Canlısı Keşfedildi

Uzay keşiflerini bir yana bırakırsak, daha kendi gezegenimizin okyanuslarının bile keşfedilmeyi bekleyen bir çok canlıya ev sahipliği yaptığını görebiliriz. İşte Batı Avustralya sahillerinde yapılan dalışta 30 yeni tür ve bugüne kadar kayıtlara geçen en uzun hayvan bulundu. Keşif, Batı Avustralya Müzesi, Curtin Üniversitesi, Geoscience Australia, Scripps Oşinografi Enstitüsü ve Schmidt Okyanus Enstitüsü’nden bilim adamları tarafından gerçekleştirildi. 180 saat süren 20’den fazla dalışla Hint Okyanusu’ndaki Ningaloo Kanyonları’nın 4500 m derinliğine kadar inildi.

ROV SuBastian adı verilen robotla deniz canlılarının büyük kısmı filme alındı. Ayrıca bu bölgede daha önce görülmemiş Taning mürekkep balığı, uzun kuyruklu deniz hıyarı,değişik yumuşakçalar,nalbant yavaşası ve squat istakozları görüldü. Ayrıca yeni bir tür kırmızı,dev hidroit (1m uzunluğunda) görüldü.

Bunlara ilaveten, yeni bir tür Apolemia keşfedildi ve 47 m uzunluğunda olduğu tahmin ediliyor. İşte bu apolemia’yı dünyanın en uzun hayvanı yapıyor. Normalde dünyanın en uzun hayvanı 30 metreye varan uzunluğuyla dev mavi balinaydı.

Tabi yine bu rekorun biraz şaibeli olduğunu belirtmekte fayda var. Çünkü Apolemia normalde bir sifonofor yani zooidler adı verilen minik canlılardan oluşan bir kolonilerdir. Fakat sifonoforlar genelde sanki bir büyük organizmanın hücreleri gibi hareket ediyor ve yiyecek yakalayarak onu sindirebiliyor. Üreyebiliyor ve hatta suda ilerleyebiliyor.

Bu keşiflerden elde edilen veriler Batı Avustralya Müzesinde gösterilecek. Bu gözlemlerden elde edilen tüm veriler bilim insanlarının çalışması için kamuya açıldı.

Kaynak: https://newatlas.com/science/expedition-30-new-species-longest-known-animal/

Videoda bazı yeni keşfedilen türleri görebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu