Deneyselİlginç BilimKimya

Çamaşır Suyu İle Tuz Ruhunu Karıştırdığınızda Hangi Gaz Çıkar ?

Çamaşır suyunu iyi temizler umuduyla tuz ruhuyla mı karıştırdınız ? Evet şu an klor gazı çıktı ve zehirleniyorsunuz, çünkü bunu asla yapmamanız gerekiyor. Çamaşır suyu  aslında sodyum hipoklorit çözeltisidir. Tuz ruhu dediğimiz ise hidroklorik asit adı verilen en güçlü asitlerden biridir.

Çamaşır suyunda sodyum hipoklorit bulunur yada kimyasal formülü ile “NaOCl”. Ancak çamaşır suyundaki sodyum hipoklorit sulu ortamda hipokloröz asit olarak bulunur. Denge reaksiyonu ise şu şekildedir :

denklem1

Hipokloröz asit ( HOCL) güçlü bir yükseltgendir. Çamaşır suyunun iyi bir beyazlatıcı ve dezenfektan olmasının sebebi de budur. Eğer siz çamaşır suyunu yani bu durumda hipokloröz asiti başka bir asit ile karıştırırdığınızda zehirli klor gazı ortaya çıkar.

Örneğin; halk arasında tuz ruhu olarak bilinen HCl ile çamaşır suyunu karıştırdığınız zaman oluşan reaksiyon şu şekildedir :

denklem2

Başta astım gibi solunum sorunlarına sebep olur. Eğer uzun süre bu gaza maruz kalınırsa sonucu ölüm olabilir.

Aslında asıl komik olan çamaşır suyu aslında temizleyici değildir. Kiri, pisliği, pası silmez. Yükseltgen olduğundan beyazlatarak, göze görünmez hale getirir. Çok reaktif bir madde olduğundan, maddeleri moleküler seviyede değiştirir.

Klor Gazı 1. Dünya Savaşı’nda Kullanıldı

Klor, ilk defa I. Dünya Savaşı’nda Almanya tarafından kimyasal silah olarak kullanılmıştır. Berlin’de açılan bir kimya enstitüsünde üretilmiştir. Klor gazı suyla temas ettiğinde hidroklorik asit ve hipoklorik asit oluşturan bir tepkime gerçekleşir. Bu nedenle göz ve akciğerler gibi vücudun nemli bölgelerini tahriş eder, solunum güçlüğüne, boğazda daralmaya ve akciğer ödemine sebep olur. Litre başına 2,5 miligram klor içeren hava birkaç dakika solunursa ölüme neden olabilir.

Çamaşır Suyunu Asla Asitli (Ekşi) Bileşenlerle Karşılaştırmayın !

Araştırmalara göre günde en az evini bir kez çamaşır suyuyla temizleyen kişilerde astım krizi riski % 5 artmaktadır. Ayrıca günde iki kez temizleyen kişilerde astım ataklarında % 28 artmaktadır.

Kaynaklar:

http://kimyaca.com/camasir-suyu-ve-asit/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Klor

Tedbir olarak böyle bir duruma maruz kalırsanız, ortamı havalandırın ve ordan hemen uzaklaşın. Eğer zehirlenme belirtileri gösterirseniz, acilen doktora gidin. 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Geri bildirim: Çamaşır Suyu İle Tuz Ruhunu Karıştırdığınızda Hangi Gaz Çıkar ? - Herşeyolog
 2. Çamaşır suyunun temizleyici olmadığını yazmışsınız. Ama özellikle virüs gibi bazı mikroorganizmaları çamaşır suyundan başka bir şeyin yok etmediğini biliyor musunuz.

 3. Merhaba, malum pandamı döneminde tvlerde kimi doktorlar en iyi dezenfektanın hipokloröz asit olduğunu söylediler. ben de bunu yapan bir alet aldım. Araştırmalarımda gördüm ki iyi bir hipokloröz asitin pH’ı 6’yı geçmemeli ve serbest kloru da 200-300 aralığında olmalı. bunu sağlamak için tuzlu suyuma bir miktar da sirke ekliyorum ve elektrolize aletimle kloru açığa çıkarıyorum. buraya kadar her şey tamam. sonrasında ölçüm kağıtlarımla ölçüyorum. ph 6, serbest klor 200-300 arası çıkıyor. oluşan su ise tıpkı çamaşır suyu gibi kokuyor.

  diyorlar ki efendim bu su içilebilir, gıdaya püskürtülüp durulanarak dezenfekte edilebilir, burna çekilebilir göze sürülebilir. zaten vücuttaki bir asit bu. fakat ben bu çamaşır suyu kokusu nedeniyle bunların hiçbirine cesaret edemiyorum. yalnızca sürekli tuttuğumuz kapı kollarını vb siliyorum bu su ile.

  insanlar fakirin pahalı aletinin ürettiği suyun havuz suyu gibi koktuğunu yazmışlar. ona sadece tuz konup elektrolize ediliyor. fakat ben okudum ki ph doğru seviyede olmazsa dezenfekte özelliği bozulur. o yüzden sirke vb katmak lazım. onu katınca da çamaşır suyu gibi kokuyor havuz suyu gibi değil. ph 6 serbest klor 200 olan çamaşır suyu benzeri kokan bir su teoride gerçekten cilde temas ettirilebilir hatta gargara yapılabilir mi?

  Daha çok önemsediğim ve yazma nedenim olan sorum ise şu: ben neyi yanlış yaparsam benim suyum bana, tenime zarar verici bir hale gelebilir? neye dikkat etmeliyim?

  bu hipokloröz asitin benim bu işlemler sırasında yapacağım bazı hatalarla tuz ruhuna yada çamaşır suyuna dönüşme ihtimali var mı? neye dikkat etmeliyim?

  cevap yazarsanız çok çok sevinirim. selamlar

 4. Geri bildirim: Çamaşır Suyu İle Tuz Ruhunu Karıştırırsak Ne Olur? – The Chemısttry

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu