Çarşamba , Haziran 19 2019
Anasayfa / Deneysel / Çamaşır Suyu İle Tuz Ruhunu Karıştırdığınızda Hangi Gaz Çıkar ?

Çamaşır Suyu İle Tuz Ruhunu Karıştırdığınızda Hangi Gaz Çıkar ?

Çamaşır suyunu iyi temizler umuduyla tuz ruhuyla mı karıştırdınız ? Evet şu an klor gazı çıktı ve zehirleniyorsunuz, çünkü bunu asla yapmamanız gerekiyor. Çamaşır suyu  aslında sodyum hipoklorit çözeltisidir. Tuz ruhu dediğimiz ise hidroklorik asit adı verilen en güçlü asitlerden biridir.

Çamaşır suyunda sodyum hipoklorit bulunur yada kimyasal formülü ile “NaOCl”. Ancak çamaşır suyundaki sodyum hipoklorit sulu ortamda hipokloröz asit olarak bulunur. Denge reaksiyonu ise şu şekildedir :

denklem1

Hipokloröz asit ( HOCL) güçlü bir yükseltgendir. Çamaşır suyunun iyi bir beyazlatıcı ve dezenfektan olmasının sebebi de budur. Eğer siz çamaşır suyunu yani bu durumda hipokloröz asiti başka bir asit ile karıştırırdığınızda zehirli klor gazı ortaya çıkar.

Örneğin; halk arasında tuz ruhu olarak bilinen HCl ile çamaşır suyunu karıştırdığınız zaman oluşan reaksiyon şu şekildedir :

denklem2

Başta astım gibi solunum sorunlarına sebep olur. Eğer uzun süre bu gaza maruz kalınırsa sonucu ölüm olabilir.

Aslında asıl komik olan çamaşır suyu aslında temizleyici değildir. Kiri, pisliği, pası silmez. Yükseltgen olduğundan beyazlatarak, göze görünmez hale getirir. Çok reaktif bir madde olduğundan, maddeleri moleküler seviyede değiştirir.

 

 

Klor Gazı 1. Dünya Savaşı’nda Kullanıldı

Klor, ilk defa I. Dünya Savaşı’nda Almanya tarafından kimyasal silah olarak kullanılmıştır. Berlin’de açılan bir kimya enstitüsünde üretilmiştir. Klor gazı suyla temas ettiğinde hidroklorik asit ve hipoklorik asit oluşturan bir tepkime gerçekleşir. Bu nedenle göz ve akciğerler gibi vücudun nemli bölgelerini tahriş eder, solunum güçlüğüne, boğazda daralmaya ve akciğer ödemine sebep olur. Litre başına 2,5 miligram klor içeren hava birkaç dakika solunursa ölüme neden olabilir.

 

Çamaşır Suyunu Asla Asitli (Ekşi) Bileşenlerle Karşılaştırmayın !

Araştırmalara göre günde en az evini bir kez çamaşır suyuyla temizleyen kişilerde astım krizi riski % 5 artmaktadır. Ayrıca günde iki kez temizleyen kişilerde astım ataklarında % 28 artmaktadır.

 

Kaynaklar:

 http://kimyaca.com/camasir-suyu-ve-asit/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Klor

https://www.melaleucajournal.com/chemical-warfare-chlorine-bleach-turns-home-danger-zone/

(Wikipedia yasaklı olduğundan kaynağı ziyaret etmek için Chrome’a betternet eklentisini kurarak , çözüm bulabilirsiniz)

Tedbir olarak böyle bir duruma maruz kalırsanız, ortamı havalandırın ve ordan uzaklaşın. Eğer zehirlenme belirtileri gösterirseniz, hemen doktora gidin. 

 

Facebook Yorumları

Hakkında Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve geliştiriyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NASA Uluslararası Uzay İstasyonu’nu Turizme Açtığını Resmen Duyurdu

NASA resmi UIuslararası Uzay İstasyonu’na normal vatandaşları kabul edebileceğini resmi olarak duyurdu. Yani artık ISS’e …

2 yorumlar

  1. Teşekkürler. Emeğinize sağlık

  1. Pingback: Çamaşır Suyu İle Tuz Ruhunu Karıştırdığınızda Hangi Gaz Çıkar ? - Herşeyolog

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.