Sorting by

×
İlginç BilimMakalelerPsikolojiTıp ve Sağlık

Koronavirüs Pandemisinde Görülen Rüyalar Değişiyor

Gün içinde yaşadıklarımızın, rüyalarımızı neden ve nasıl etkilediği uzun süredir bilim insanlarının ilgisini çeken bir konudur. Yeni araştırmada ise COVID-19 pandemisiyle değişen alışkanlıklarımız ve yaşantımızın gördüğümüz rüyalar üzerindeki etkisi incelendi.

Araştırmada pandemiyle beraber rüyalarımızda öfke ve üzüntünün daha da yaygınlaştığı bulundu. Elde bulgular ile virüsün giderek yayılması nedeniyle bulaşma ve temizlik karşısında verilen mücadele arasında güçlü bağlantılar olduğu görüldü.

Rüyada ve uyanıkken yaşadıklarımız arasında doğal bir devamlılık olduğu düşünülse de, bilim insanları bazı enteresan durumlar tespit etti. İnsanlar rüyalarında koronavirüse yakalanma korkusundan ziyade, sosyal mesafe ve el yıkamayla ilgili rüyalar görüyordu.

“Elde edilen bu sonuçlar; ruhsal acı, bulaş korkusu ve sosyalleşmeyi etkileyen günlük alışkanlıklardaki yaşanan değişimlerin pandemik rüyalara yansıdığı hipotezini doğruluyor,” diyor araştırmacılar, PLOS One’da yayınlanan makalede.

Araştırma ekibi, Brezilya’da Mart ile Nisan aylarında karantinadan önce ve sonra 67 farklı kişinin, 239 rüyasını raporladı.

Pandemik rüyalarda öfke ve üzüntüyle ilişkili olan kelimeler ve bulaşma ile  temizlikle alakalı olan kelimeler(örneğin; banyo vb.)  istatistiksel olarak artış görüldü.

Ayrıca pandemik rüyalarda hastalık, sağlık, ölüm ve hayatla ilgili kelimelerin sayısında belirgin bir fark görülmedi. Ayrıca pozitif ve negatif duygularla ilişkili kelimelerin sayısı da aynı kaldı.

Salgın, Savaş ve Felaketlerde Yaşanan Travmalar Rüyalara Yansıyor

Rüya raporunda yapılan karşılaştırmada,” özellikle salgın, savaş ve doğal felaketlerdeki kolektif travma tecrübesini yansıtıyor,” diyor araştırmanın yazarları.

Araştırmada karantina zamanlarındaki günlük alışkanlıkların değişimine odaklanarak, birinci dalganın başlarındaki rüya raporlarının toplanması ele alınıyor. Ayrıca araştırmadaki katılımcılardan sadece birinin pozitif çıktığının da altı çiziliyor.

Günlük rutinlerimizdeki değişimlerin geceleri rüyalarımıza yansıması, tabi ki sürpriz değil. Fakat bu günlük yaşantımızda yaşadığımız bu sorunların detaylı bir şekilde incelenmesiyle ortaya çıkan detaylar oldukça şaşırtıcı gözüküyor.  

Ayrıca koronavirüs pandemisiyle beraber daha canlı ve berrak rüya gören kişilerin sayısında da artış görülüyor. Uzmanlar bu artışın bozulan uyku düzeni ya da gün sonuna kadar daha fazla mücadele ve işle uğraşmaktan kaynaklanabileceğini söylüyor.

“Sonuçlarımız, COVID-19 karantina dönemindeki rüyaların, uyanıkken yaşadığımız mücadeleleri yansıttığını gösteren hipotezle tümüyle tutarlıdır, ”diyor araştırmacılar yayınladıkları makalede.

Araştırma PLOS One dergisinde yayınlandı.

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Geri bildirim: Pandemi Rüyalarımızı da Değiştirdi | Sağlıkta Yenilikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu