Sorting by

×
Elektronikİlginç BilimTeknoloji Haber

DARPA Geleceği Vakum Lambalarında Görüyor

darpa vakum tüpü

Yeni nesil lambalı radyoları bilmiyor olabilir ama eskiden transistörler yokken, vakum lambaları vardı. Her ne kadar artık her şey transistör teknolojisine dayansa da , Amerikan  Savunma Amaçlı Geliştirilmiş Araştırma Projeleri Ajansı – DARPA öyle düşünmüyor. Yeni bir başlatılan bir araştırma programı ile geleceğin yüksek güçlü iletişim ve radar sistemleri için yeni nesil vakum tüpleri geliştirmeyi amaçlıyor.

Katı-hal mikro elektronikleri bugün elektroniğin her alanını sarmışken, transistörlerden tekrar lambalara dönmenin ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Eğer bugün kullandığımız cep telefonu vakum lambaları kullansaydı, büyüklüğü uçak hangarı kadar olurdu. Hem de bu sistemi 7/24 ayakta tutmak için teknisyenlerden oluşan bir ordu gerekirdi.

Buna rağmen halen vakum lambaları halen mikrodalgalarda ve bazı özel ses sistemlerinde kullanılabiliyor.

Fakat vakum tüpleri katı hal elektroniklerinin çalışamayacağı frekans ve güç seviyelerinde çalışabiliyor. Bugün iletişim uydularında kullanılan TWT  (Yolculuk Eden Dalga Tüpleri- Traveling Wave Tubes) adını verdiğimiz lambalar yörüngeden dünyaya yüksek kalitede sinyaller yollayabiliyor. Ayrıca vakum tüpleri uzun-menzil radar sistemlerinde halen kullanılıyor.

DARPA’ ya göre ABD Savunma Bakanlığı bugün halen 200,000’den fazla vakum tüpü (VED) kullanıldığını belirtiyor. Fakat bugün kullanılan ucuz ticari yükselticiler nedeniyle elektromanyetik spektrum çok kalabalıklaştı. İşte bu nedenle yeni nesil VED’ler kullanılarak 75 GHz frekansın üzerine çıkılarak milimetre boyunda dalgalarda çalışılacak. Böylece daha stabil ve engellenmesi zor bir frekans yakalanmış olacak.

Bugün üretilen modern vakum lambalarının halen miras aldığı zayıflıkları var. Vakum tüplerinin monte etmek için özel materyaller ve yüksek hassaslıkta makineler gerekiyor. Ayrıca iş gücüne dayalı bir üretime sahipler.

DARPA’nın INVEST(İnovatif Vakum Elektronik Bilim ve Teknoloji Programı) adını verdiği programla milimetrelik dalga frekanslarında çalışacak yeni nesil vakum tüpleri geliştirilecek.

Programda yeni bileşenler, yeni VED simülasyonları, elektron emisyon proseslerinin daha iyi anlaşılması ve yeni üretim metotlarının geliştirilmesi esas alınıyor. Hatta 3D yazıcılarda üretimin kolaylaştırılması da düşünülüyor.

Kaynak : http://www.gizmag.com/darpa-next-gen-vacuum-tubes/38880/

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki Türkçe kaynak eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu