AstronomiBilimUzay-Zaman

Cassini Uzay Mekiği Satürn’ün Yeni Ayının Doğumunu Gözlemlemiş Olabilir

cassini

NASA’nın Cassini uzay mekiği Satürn ’ün halkasının için yeni küçük buzlu bir nesne oluşumunu belgeledi. Bu cismin Satürn’ün yeni bir ayı olabileceği ve gezegenin bilinen aylarının oluşumuna ışık tutabileceği belirtildi. Cassini dar açı kamerasından 15 Nisan’ da çekilen fotoğraflar, Satürn ’ün A halkasının kenarında yani gezegenin en dış halkasında bazı düzensizlikler  olduğunu gösterdi. İşte bu düzensizliklerden bir tanesi çevresinden % 20 daha parlak bir ışık yayıyor. Bilim insanları halkanın kenarında sıradışı kabarıklıklar tespit ettiler. Bu ışık ve kabarıklıkların bu cismin çekimsel etkilerinden kaynaklandığı belirtildi. Bu düzensizlikler 12000 k  uzunluğunda ve 10 km genişliğinde bir alana yayılıyor. Araştırmanın detayları Icarus dergisinde yayınlandı.

Nesnenin daha fazla büyümesi veya parçalanması beklenmiyor. Bu ayın oluşumunun Satürn’ün diğer buzlu aylarının Titan ve okyanusa sahip Enceladus’un çok daha büyük halkalarda oluştuğuna işaret edebileceği belirtiliyor. Belki de güneş sistemindeki Dünya ve diğer gezegenlerin Güneşimizden koptuktan sonra nasıl oluştuğu bu şekilde açıklanabilir.

Peggy adı verilen cisim gözlemek için oldukça küçük. Bilim insanları cismin 1 km ‘ den büyük bir çapa sahip olamayacağını belirtiliyorlar. Satürn’ün halkalarında böyle giderse yeni ayların oluşumu gözlenebilir. Çünkü daha önce hiç böyle bir gözlem yapılmadığından, bu proses hakkında daha fazla bilgi edinebileceği belirtiliyor. Diğer aylardan en büyüğünün önce oluştuğu ve bu nedenle gezegene en uzak konumda olduğu belirtiliyor. 2016’nın sonlarına doğru  A halkasındaki Peggy hakkında daha fazla bilgi edinilebileceği belirtiliyor. 

Daha öncesinde Satürn’ün ayı Enceladus’un altında dev bir okyanus olabileceği onaylanmıştı.

 

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2014/04/140414180358.htm

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen sitenin tek gelir kaynağı olan reklamları görmezden gelmeyin, adblock ücretsiz websitelerini bitirecek tek şeydir.