AstronomiBilimJeolojiMakaleler

Satürn ‘ün Ayı Enceladus’un Altında Dev Bir Okyanus Var

Enceladus kaplan çizgileri-gerçek bilim

2005’ de Cassini uzay gemisi Dünya’ ya buzlu Satürn uydusu (ayı )Enceladus’ dan yüksek  su buharı ve buzlu yüzeyde “kaplan çizgileri” olarak da tasvir edilen fotoğraflar gönderdi. En azından 500 km çapa sahip Enceladus için bu gerçekten büyük bir haberdi. İşte bu nedenle bilim insanları Enceladus’un altında büyük bir su rezervi olduğu hipotezini kurdu. İşte günümüze gelindiğinde Cassini’nin topladığı yerçekimi ölçümleri birleştirilerek, Enceladus’un Güney kutbu yakınlarında bu kaplan çizgilerinin altında dev bir yüzeyaltı okyanusa ev sahipliği ettiğini gösterdi.

“ İlk kez jeofiziksel  metot yardımıyla Enceladus’un iç yapısını inceleyerek, güney kutbunun 50 km altında dev bir okyanus olma olasılığını gördük. Bu da güney kutbundaki bu kırıklardan neden su fışkırdığını açıklıyor “, diyor Kaliforniya Teknik Üniversitesi’nden Marvin L. Goldberger Gezegen Bilimleri  David Stevenson.

Enceladus gibi gezegensel cisimler Cassini’nin uçuş yörüngesini etkileyebiliyor. Çünkü sudandolayı yarattığı bir çekim etkisi mevcut. Suyun yoğunluğu buzdan daha fazla olduğundan bu gibi gök cisimlerinde çekim etkisi daha fazla olabiliyor. Bu gibi ölçümler daha önce Dünya için de yapıldı. Yapılan ilk ölçümlerde Everest Dağı gibi dağların aslında çekimi çok da etkilemediği görüldü. Çünkü bu gibi jeolojik şekillerin dibe indikçe yoğunlukları azalıyor bu nedenle çekime etkiyen kütle değişebiliyor.

Enceladus’da buzun altında buzdan daha yoğun olan maddenin su olması akla en yatkın çözüm olarak görülüyor. Kaplan çizgilerinin de muhtemel olarak yüzeye sızan su nedeniyle gerçekleştiği belirtiliyor.

Kaynak : http://www.sciencedaily.com/releases/2014/04/140403142019.htm

Araştırma Referansı:

  1. L. Iess, D. J. Stevenson, M. Parisi, D. Hemingway, R. A. Jacobson, J. I. Lunine, F. Nimmo, J. W. Armstrong, S. W. Asmar, M. Ducci, and P. Tortora. The Gravity Field and Interior Structure of EnceladusScience, 4 April 2014 DOI:10.1126/science.1250551

140403142019-large

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu