ÜtopyaUzay-ZamanVideobilimYeni İcatlar

NASA Bigelow Beam Modülünü İkinci Denemede Şişirmeyi Başardı

Bigelow ‘un BEAM adını verdiği genişleyebilen modülü ikinci denemede şişirildi. Yine yavaş bir şekilde açılmaya çalışılan modül için proses 15:45’de yeniden başlatıldı. Özel bir girişim tarafından üretilen bu modül sayesinde uzayda astronotlar için geniş bir alan yaratılmak ve uzaya yollanan modüller küçültülerek taşınmaları kolaylaştırılmaya çalışılıyor. Firmadan yapılan açıklamaya göre nerdeyse bir yıl önce katlanan modülün dokunduğu malzemenin yaptığı sürtünme nedeniyle, modül uzayda istenilen şekilde genişleyip açılamadı. Daha önce perşembe günü yapılan denemeden alınan dersler sayesinde modül bugün açılabilecek. Daha önce Space X’in Falcon 9 roketiyle yollanan BEAM uzay modülü istenildiği gibi açılırsa , gelecekte daha hafif ve büyük modüllere erişim sağlanabilir.

Uluslararası Uzay İstasyonu’dan astronotlar modülün düzgün genişlemesi için , modüldeki bazı kayışları kesti , bazı vidaları açtı. Eğer bu denemede başarısız olursa modülün havası alınarak , robotik hareketler için bir hafta civarı beklenecekti.

Gelişmeler NASA TV’de yayınlandı. Modül yavaş yavaş açılmaya başladı.

NASA astronotu  Jeff Williams 25 sefer hava pompalayarak ile modülü başarıyla şişirmeyi başardı. NASA ve Bigelow ekipleri birlikte çalışarak , BEAM modülünü başarıyla şişirmeyi başardı.  Modülün son uzunluğu 158 inç ve çapı 127 inç olacak. Böylece yaşanabilir ilk habitat(yaşam) modülü uzay istasyonuna eklenmiş oldu. Eklenen modül iki yıl boyunca istasyonda test edilecek.

https://youtu.be/QxzCCrj5ssE

NASA TV   http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/index.html#public

Kaynak: NASA

beam-şişen-modül-gerçek bilim beam modülü

 

Daha Fazla Göster

Oğuz Sezgin

Bir bilim sever ve kimyager olarak, internetteki eksikliği görerek Gerçek Bilim’i 2012'de kurdum. Bu sitede gördüğünüz pek çok bilim ve teknoloji haberini oldukça ciddi kaynaklardan toplayarak sizin için araştırıyor, çeviriyor ve derliyorum. Gerçek Bilim'deki diğer yazarlar ve ben, her gün baş döndürücü şekilde gelişen bilim ve teknoloji haberlerini size aktarmaktan kıvanç duyarız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu